Vyvraciame 10 najväčších barefoot mýtov!

Bu, bu, bu, barefoot! Tak vás možno budú strašiť niektorí vaši blízky, neznámy „odborníci“ v internetových diskusiách aj ďalší viac či skôr menej znalí ľudia. Pravda je možno subjektívna, a tak vám aspoň ukážeme, čomu veríme my, a necháme vás, aby ste si urobili obrázok sami…

Sme síce predajcovia topánok, ale sami barefooty dlhodobo nosíme (vrátane našich detí), takže to máme vyskúšané na vlastnej koži. Našimi rukami (respektíve nohami) prešlo za posledné roky naozaj veľa modelov a osobné skúsenosti máme na rozdávanie.

Nie sme doktori (a teda ani oprávnení dávať medicínske rady), ale z povahy našej práce s týmito odborníkmi úzko spolupracujeme. Radíme sa s fyzioterapeutmi, podiatrami, ortopédmi,… Rovnako tak to robia aj samotní výrobcovia topánok, takže nepredávame žiadne vzdušné zámky, ako by niekto mohol tvrdiť.

Všeobecne sa zhodujeme na tom, že pokiaľ daná osoba netrpí nejakou závažnou diagnózou (kvôli ktorej by barefooty mohli uškodiť), potom sú zdravotné dôsledky nosenia barefoot obuvi pozitívne! V našich vyjadreniach teda tlmočíme okrem vlastnej skúsenosti aj poznatky modernej medicíny, ktoré sme prijali za svoje.

Dětské boty

Ak sa chcete dočítať viac o prirodzenom fungovaní tela, vplyve obuvi na naše zdravie aj včasnej prevencii proti možným problémom, pripravili sme pre vás sekciu Barefoot Akadémia plnú odborných článkov. Teraz však už k barefoot mýtom, ktoré sa šíria naprieč našou spoločnosťou...

Mýty o barefootu

1) Z barefoot topánok bolia nohy! Nosiť ich v meste je peklo!

Skutočné peklo je nosiť iba tak ponožky v sandáloch. :-P Áno, príroda síce viac tlmí náraz pri došliapnutí, ale keď prispôsobíte chôdzu a pohybujete sa zdravým spôsobom (napríklad aktívne využívate prsty a nedupete na päty ako slony), tak zvládnete bez bolesti ktorýkoľvek povrch, vrátane toho najtvrdšieho.

Naopak čo niečo skutočne bolí, tak nakrčené prsty v topánke, dlhé státie na podpätkoch, zničené kolená, členky, bedrá aj ďalšie dôsledky nesprávneho obúvania. V barefoot nie je problém, len musíte vedieť správne chodiť, čo vyžaduje (aspoň zo začiatku) určité uvedomenie a sústredenie. Bežné topánky vás to nenaučia nikdy...

2) Barefoot topánky sú drahé!

To je relatívne, ale má svoje opodstatnenie, prečo u nich nájdete vyššiu cenovku ako napríklad u topánok z veľkých reťazcov. Po prvé, väčšinou sa jedná o špecializovanú ručnú výrobu v malých sériách a za dodržania etických podmienok. Platíme teda za výskum, vývoj, inovácie a udržateľnosť.

Po druhé ide o zdravšie topánky, vyvinuté v spolupráci s odborníkmi. Platíme teda za to, aby sme si nepochrúmali zdravie a nemuseli v neskoršom veku míňať oveľa viac za liečenie neduhov vzniknutých nosením zlej obuvi. Za matrac do postele alebo kancelársku stoličku si tiež radi priplatíte, aby vám neničila telo, keď v nej trávite toľko času.

Po tretie, kvalitné topánky vám vydržia niekoľko sezón (tým skôr, že o drahšie topánky sa budete mať tendenciu viac starať). Keď teda postavíme cenu jedných drahších topánok, ktoré vydržia napríklad tri roky oproti cene troch lacných topánok, ktoré po roku budete musieť vymeniť (a vyhodením uškodiť prírode), naozaj vám ešte prídu také drahé?

Okrem toho existujú aj lacné barefoot topánky, napríklad tenisky značky Anatomic zaobstaráte už od 630 Kč. Skvele sa tak hodia na začiatky s barefoot obuvou.

3) V barefoot topánkach je zima!

Prečo vás v ktorýchkoľvek topánkach zobú nohy? Zrejme preto, že ich máte málo prekrvené... Ak celé telo (aj noha) aktívne pracuje, prirodzene sa zahrieva. Bežné topánky nedávajú prstom toľko priestoru na prácu, takže do nich potrebujete extra hrubé ponožky, v barefootoch vám na zimu postačí tenká vložka navyše. Ak však plánujete iba niekde stáť, tak vám skutočne bude zima.

4) Barefoot topánky vyzerajú smiešne!

Ak je pre vás dôležitejšie zapôsobiť na druhých, než sa starať o vlastné zdravie, tak veľa šťastia… Za nás radšej topánky s rozšírenou špičkou, v ktorej majú prsty dostatok priestoru na fungovanie, než ich mať nakrčené cez seba v úzkych moderných topánkach. Tiež si nezdeformujete hrudník pravidelným nosením korzetu iba preto, že sa to mužom páči.

Ostatne, nepozerajte stále na druhých a bežte sami vzorom, že je zdravé obúvanie cool! Volvo možno nepriťahuje pozornosť ako Porsche, ale pri vyberaní bezpečného auta po ňom siahnete radšej... Navyše v našom sortimente nájdete stovky štýlových topánok, v ktorých sa nemusíte báť vyraziť do spoločnosti bez toho, aby ste vyzerali ako kačeri.. Tenisky, balerínky, čižmy, ... stačí si vybrať!

5) Barefoot topánky sú tie s tenkou podrážkou!

Áno, ale ako by povedali matematici – to je podmienka nutná, nie postačujúca. Je potrebné dodať, že podrážka barefoot topánok má byť nielen tenká, ale aj ohybná všetkými smermi, že topánky nemajú mať zdvihnutú pätu ani špičku(tzv. zero drop) a že majú poskytovať dostatok priestoru najmä na aktívnu prácu prstov. Topánky so všetkými týmito vlastnosťami môžeme označiť ako plnohodnotné barefoot topánky.

6) Podrážka barefoot topánok kĺže a nič nevydrží!

Tenká podrážka nie je synonymom pre ľahko zničiteľnú či nekvalitnú. U tohto bodu záleží veľa na danom výrobcovi, ale vývoj barefoot podrážok všeobecne urobil značný krok vpred. Keď kúpite barefoot topánky so vzorkovanou podrážkou vyrobenou z kvalitných materiálov, len tak ju nepredriete ani sa v nej vďaka dobrej trakcii nepošmyknete. Pokiaľ samozrejme nebeháte práve na ľade či nechodíte po brúsnom papieri.

7) Barefoot topánky sa nehodia na šport či turistiku!

Športové topánky s odpruženými podrážkami tlmia dopad a turistické zase fixujú členok. V preklade teda vaša noha aktívne nepracuje, a tým sa oslabuje, čo z dlhodobého hľadiska určite nechcete.

Naopak v bosých topánkach noha lepšie vníma terén, môže sa mu prispôsobiť, aktívnou prácou posilňuje. Pri behu umožňuje barefoot obuv prstom naplno fungovať, tie potom dávajú odrazu silu a dynamiku, zaisťujú stabilitu. Keď sa teda viete správne pohybovať, bosé topánky je možné nosiť kamkoľvek.

Pri zostupe z kopcov či hôr ich dokonca oceníte, pretože v barefoot obuvi došľapujete ohľaduplnejšie, čím nevyvíjate taký tlak na nohy a kolená, ako keď v turistických topánkach bezohľadne dupete z kopca.

8) Keď mám ploché nohy, nemôžem nosiť barefoot topánky!

A to vám povedal váš ortopéd? Možno vám predpísal špeciálne vložky do topánokktoré klenbu nohy iba pasívne podopierajú, namiesto toho, aby ju aktívne precvičovali. Skúste s ním prebrať, či by nebolo lepšie nohu vytrénovať zdravou chôdzou naboso, namiesto doživotného odkázania na nejaké barličky.

My zastávame princíp radšej posilňovať, než podporovať, ale samozrejme záleží na konkrétnom prípade. Navyše prípadné špeciálne vložky určite prospejú vašej nohe lepšie v širokej a ohybnej topánke, než v úzkej a pevnej.

9) Barefoot topánky ma vyliečia!

Kiežby stačilo obuť kúzelné topánky a puf, boli by sme zázračne zdraví! Ale tak to nefunguje. Barefoot topánky iba predstavujú čiastočné odstránenie bariéry, ktorú sme si v podobe bežných topánok postavili medzi seba a zem.

Keď zmiznú obmedzenia, otvára sa nám priestor na zlepšenie. To však vyžaduje trochu snahy, napríklad vybrúsiť techniku správnej chôdze. Odmenou skutočne môže (ale nemusí) byť zlepšenie zdravotného stavu. Samo však nepríde.

Podporiť prirodzený rozvoj nohy môžete (okrem vedomého a aktívneho využívania chodidla pri chôdzi) aj rôznymi cvičeniami. Tipy na niektoré z nich nájdete napríklad v článku Matyáše Kozmy, tak poďme spoločne rozhýbať prstíky.

10) Barefoot topánky sú dobré pre všetkých!

Stojíme si za tým, že pre väčšinu ľudí sú barefoot topánky pozitívnym zlepšením oproti konvenčnej obuvi. Odporučili by sme ich najmä deťom ako prvé topánočky (aj všetky ďalšie), aby si nevytvorili do života zlé návyky, ale rovnako tak i ženám či mužom ktoréhokoľvek veku, pretože nikdy nie je neskoro začať viac starať o svoje zdravie.

Ako sme však už spomenuli v úvode, existujú pacienti, u ktorých špeciálna topánka plní korekčnú funkciu. Pre takých je z dôvodu ich anamnézy nosenie barefoot topánok nevhodné. Pokiaľ teda patríte medzi tieto špeciálne prípady (alebo si len nie ste istí), určite vám odporúčame konzultovať prechod na barefoot obuv s vašim lekárom.