Prvé topánočky

Tie prvé

Či už kupujete topánky svojmu prvému, druhému, tretiemu, štvrtému alebo desiatemu dieťaťu, budú to pre neho TIE PRVÉ. Pre prvé dôležité životné kroky aj na pamiatku.

Tešíte sa? Síce nás živí predaj topánok, ale od ich skorého obstarania vás budeme odrádzať. Na ťapkanie okolo nábytku a lezenie si vystačíte s protišmykovými ponožkami alebo capačikmi (ich výberu sa venujeme v tejto recenzii).Pre topánky sa zastavte, až bude chôdza všednou záležitosťou. Naboso je jednoducho naboso, teda prirodzene, neobutá noha je stabilnejšia, najlepšie vníma okolie a ľahšie tak zvládne všetko potrebné pre stabilitu aj prvé isté krôčiky. Noha rastie niekedy bleskurýchlo, inokedy prekvapí, ako dlho je furt rovnaká... Tak nech nezaobstaráte topánky, ktoré než sa rozchodia, budú malé, alebo naopak z nich vyskočí von.

Minimalistická a barefoot obuv teraz ťahá naprieč generáciami.

V takýchto topánkach sa totiž chodí ako v bavlnke. To znamená pohodlne, nespútane, hladko, mäkko, zdravo... U nás zoženiete topánky oku lahodiace, nožičkám svedčiace, pre pánov chlapcov maskáčové, pre slečinky v odtieňoch cukrovej vaty, ale na svoje si u nás prídu aj vyznávači minimalizmu a unisex variant.

Vyberajte nielen očami, ale predovšetkým podľa proporcií nožičky. Niektoré sú na poriadne bacuľaté nohy, iné pre úzkonožky, líšia sa aj flexibilitou, tvarom v prstoch aj pevnosťou v päte a samozrejme cenou.

Začnite meraním

Každý výrobca čísluje inak, preto sa zamerajte na reálnu dĺžku a šírku nožičky. Ako merať aj akú odporúčame rezervu nájdete v krátkom video návode alebo v článku.

Porovnanie tvaru podrážky

Pozrite sa na tvar nohy dieťaťa a vyberajte topánky, ktoré čo najvernejšie kopírujú tvar chodidla. Je dobré, keď topánka sedí okolo členku a zároveň poskytuje dostatok, ale nie príliš, miesta v prstoch.

Typy podrážek - první botičky

Topánky vo veľ. 21 sme obuli na nohu 125 x 58 mm, chlapček má dominantný palec, trochu plutvičku, priemerný priehlavok, útlejšiu pätu.

Typ nohy

2 x Bobux

Bobux Xplorer sú jedny z najvydarenejších a najuniverzálnejších prvých topánočiek. Mäkkosťou sú na úrovni capačikov, podrážka je cca 2 mm vysoká penová EVA guma, ktorá je ultra ľahká, extra ohybná, napriek tomu zaistí ochranu nohy pred chladom a vlhkom. Majú dobre anatomicky tvarovanú špičku, pekne sa zužujú smerom k päte. Aj to je dôvod, prečo sedí veľa deťom. Sú vhodné na dominantný palec i nohu do plutvičky. V priehlavku sú priemerne vysoké, len deťom s bacuľatou nohou ich neodporúčame, potom môžu škrtiť. Dobre sa obúvajú a väčšina modelov má aj suchý zips v priehlavku pre dotiahnutie na útlejší členok. Robia sa celokožené (Go, marvel), textilné (Scamp), zimné s merino kožúškom. Sú mäkké aj v päte a umožnia tak nohe akúkoľvek pozíciu, teda aj lezenie. Bobux na tejto podošve sa robia iba do veľ. 22 a na fotkách sú to tie šedé v hornom rade.

Modely Summit, Seedling, Dimension majú už od malých čísel rovnakú podrážku ako väčšie topánky Bobux, tá je odolnejšia proti oderu, ale trochu pevnejšia. Ide stále o mäkké barefootové topánky. Podošva u Dimension je v prstoch podobne široká ako Xplorer, maličko viac sa zužuje pri palci a je o trochu širšia v päte a okolo členku. Celkovo je teda tento model rovnejší a nesedí na nohu do plutvičky, ale skôr na mierne vyšší priehlavok, silnejší členok a prsty nie do vejárika. Horšie sa stiahnu okolo členku. Na fotke to pôsobí extrémne, pretože dieťa práve pokrčilo kolená, ale celkovo sú topánky v päte priestrannejšie.

Bobux barefoot boty

Froddo & Fare

Fare sú priestranné v prstoch, ale zatiaľ čo vo väčších veľkostiach sú jedny z najširších na trhu, pri menších veľkostiach sú skôr na priemernú nohu a znesú priemerný aj maličko vyšší priehlavok s nie útlou pätou. Idú o trošku horšie stiahnuť okolo členkov ako Froddo. Podošva je v prstoch ideálne tvarovaná i na dominantný palec a sú veľmi flexibilné v priečnom aj pozdĺžnom ohybe. Topánky sú bez opätku, držia vďaka 2 vrstvám kože, ale nie sú ničím spevnené. Vyrábajú sa ako celoročné i jarné modely

Froddo sedí na veľa nožičiek. Majú dostatok miesta v prstoch, sú strihom guľatejšie ako Fare, na výrazne dominantný palec tak nájdete lepšie tvarované topánky. Dajú sa skvele dotiahnuť okolo členku. Hoci pôsobia v stredovej časti a v päte široké, sedia krásne aj na útly členok. Nie sú veľmi vysoké v priehlavku, na bacuľaté nohy ich neodporúčame. Sú celkovo trochu pevnejšie, podošva nie je tak flexibilná a odporúčame ich už aktívnym chodcom, nie na kombináciu chôdze a lezenia. Päta nie je vystužená, ale vďaka viacerým vrstvám materiálu celkom pevná, pevnejšia ako Fare. V ponuke nájdete celokožené modely aj tenisky kombinujúce sieťovinu s kožou.

Froddo a Fare

Koel & Tikki 

Tikki (žlté) majú ideálny tvar prstovej časti aj na dominantný palec alebo prsty do vejárika. Sú o niečo užšie ako Koel, a to v prstoch aj na päte. Na útly členok idú lepšie dotiahnuť. V priehlavku nie sú vysoké, vhodné na útlejšiu a priemernú nohu. Flexibilita je obdobná ako u Fare, za pätou nie sú vystužené, ale podobne ako Koel drží tvar viacerých vrstiev kože. Tikki Harlequeen zoženiete aj textilné.

Koel (šedo-zelené) majú dokonalé proporcie na širšiu nohu. Sú na palcovej strane veľmi priestranné, nestáčajú sa a poskytnú dosť miesta plutvičke aj dominantnému palcu. Smerom k päte sa výrazne zužujú, napriek tomu na veľmi úzku nohu v päte a členkoch nejdú ideálne dotiahnuť. V priehlavku sú tiež clekom priestranné, nie však na veľmi vysoký priehlavok. Sú pekne flexibilné všetkými smermi, sú jedny z najohybnejších. Nemajú klasický opätok, ale viac vrstiev materiálu drží tvar a nedajú sa tak ľahko pretlačiť. Napr. Fare sú mäkšie, Froddo tuhšie v päte.

Koel a Tikki

Bobux & Protetika

Protetika (modré) sedí na rovný typ nohy, nezužujú sa výrazne smerom k päte. Špička poskytne dosť miesta chodidlu s dominantným palcom,ale nie do vejárika, na palcovej strane je topánka rovná. Odporúčame ich na priemernú aj trochu širšiu nohu v päte, v priehlavku sú tiež priemerné. Päta patrí k mierne pevnejším, prirovnala by som ich k Froddo. V rovnakom strihu ponúka Protetika aj plátenky.

Bobux (biele) majú pre prvé krôčiky ešte jeden rad - kožené topánky Step up Riley a Grass Court. Nadchnú dizajnom, sedia na užšiu nohu s nie veľmi vysokým priehlavkom, pekne sa zužujú v päte. V prstoch nemajú ideálny priestor na dominantný palec, sedia skôr na užšiu nohu. Sú flexibilné v dĺžke aj šírke, ale silnejším stlačením. Oproti Xplorer sú výrazne pevnejšie v podošve, okolo členku, za pätou, ale aj zvršok, určite sú fajn až pre chodiace dieťa.

Bobux a Protetika

Baby Bare & Jonap 

Oboje patria k tomu priestornejšiemu, čo na prvé krôčiky vieme ponúknuť.

Jonap majú dostatok miesta v prstoch, ale nemajú ideálny priestor na dominantný palec. Podošva nie je tak mäkká, ako napr. Koel, ale napriek tomu je flexibilná všetkými smermi. Oproti väčšine barefootových modelov je pevnejší v päte, a kto potrebuje topánky s opätkom, Jonap je dobrá voľba. Dajú sa zároveň pekne utiahnuť okolo členkov, neodporúčame ich na vysoký priehlavok. Ponúkame celokožené aj kožené-plátené modely.

Baby Bare majú o maličko viac miesta na palcovej strane, ale celkový priestor v prstoch je porovnateľne široký s Jonap. Sú trochu mäkšie podrážkou aj vonkajším materiálom, majú maličko menej miesta v priehlavku, najmä dole nad prstami. V oblasti päty a členku sú nepatrne širšie. Sú bez opätku. Baby Bare vás obujú do celoročných, ale i do jarných tenisiek.

Baby Bare a Jonap

Camper & D.D.Step

Na bacuľatejšie nohy vám odporučíme Camper alebo D.D.Step.

D.D.Step nie sú tak veľmi široké v prstoch, ale majú dosť miesta nad prstami a v priehlavku. Sedí teda krásne na celkovo silnejšej nohe. Napriek tomu sa v päte zužujú a dajú sa dobre stiahnuť okolo členkov. Podrážka je mimoriadne mäkká, po Bobux Xplorer asi najmäkšia, ešte flexibilnejšia ako Koel. Nemajú opätok, ale držia tvar.

Camper sú priestranné, pomerne vysoké v priehlavku, širšie v oblasti členku a päty. Sedí teda na celkovo bacuľatejšiu nohu. Modely s gumovou šnúrkou sa nedajú veľmi dobre utiahnuť, je to skôr dizajnový prvok. Majú tuhšiu podrážku, a aj za pätou sú pevnejšie. Stielka je  vystlaná, oproti iným topánkam teda viac izoluje a tlmí otrasy.

Camper a D. D. Step

Beda & Little Blue Lamb

Little Blue Lamb sú ďalšie z topánok na celkovo bacuľatú nohu. Majú miesto v prstoch aj v priehlavku, len na dominantný palec by sme odporučili lepšie tvarovanú prstovú časť, pretože LBL sú pomerne okrúhle, teda pri palci sa stáčajú. Podrážka je celkovo mäkká, päta spevnená len viacerými vrstvami materiálu. Dotiahnuť sa dajú vďaka suchému zipsu aj na priemerný členok, na úzku nohu alebo nízky priehlavok ich ale nestiahnete. Na eshope nájdete celokožené, tenisky aj balerínky.

Beda sú priestranné v prstoch aj nad prstami. Na palcovej strane sú rovné a aj vpredu sú rovnejšie, sedia teda skvele aj na prsty, ktoré nie sú smerom k malíčku veľmi zostupné. Oproti členkovým Bedom nie sú také priestranné v priehlavku, sedia na priemerný priehlavok a dajú sa dotiahnuť aj na trochu užšiu pätu. Podošva je mäkká a vyrába sa ako s mäkšou pätou, tak aj varianta s opätkom (značené OP v názve topánky). Okrem celoročiek nájdete plátenky a topánky zo sieťoviny.

Beda a Little Blue Lamb

Ricosta & Affenzahn

Affenzahn sú jedny z najužších topánok v päte (pri malých veľkostiach), kto má kostnatý členok, je šanca, že stiahne okolo pätičky tieto. V priehlavku sú ale vyššie. Prstová časť je skvele tvarovaná, aj keď nie široká. Má tam teda dosť priestoru aj dominantný palec celkovo chudé nohy. Podošva je krásne flexibilná, nemajú opätokPopri celokožených nájdete plátenky a topánky zo sieťoviny.

Ricosta sú asi najužšie barefoot topánky na trhu. Pri palci sa ale trochu stáčajú a na dominantný palec nemusí byť potrebný priestor. Sú veľmi mäkké v podrážke, v päte nevystužené. V priehlavku sú porovnateľné s Affenzahn, teda priemerné, a okolo členku sa dajú stiahnuť suchým zipsom. Napriek tomu na kostnatý členok odporučím Affenzahn, ktoré sú v tomto mieste užšie. Aj Ricosta má okrem celoročiek jarné modely.

Ricosta a Affenzahn 

Bundgaard

Bundgaard sú maličko vyššie okolo členkov, pekne mäkké, flexibilné, v prstoch anatomicky tvarované a teda vhodné aj na dominantný palec. Praktické je aj pretiahnutie gumy cez palec, ktorý chráni topánku. Kvôli výške päty ich neodporúčame vo fáze kombinácie chodenia a lezenia. Sedí na užšiu nohu s nie úplne nízkym priehlavkom, v päte sa pekne zužujú.

Bundgaard

Šťastný výber a hlavne veselé prvé kroky :-)