Často kladené otázky

S akou oblasťou vám môžeme pomôcť?

Barefoot základy

Čo je to barefoot?

Výraz barefoot znamená v angličtine „bosá noha“, avšak slovo barefoot používame ako kratšiu verziu spojenia „barefoot topánky“. Stretnúť sa môžete aj so spojením barefootové topánky, barefooty, bosé topánky, bosotopánky či barefoot obuv.

Jedná sa o topánky, ktoré sa vyznačujú charakteristickými vlastnosťami (popísanými nižšie) a všeobecne prijímanými naprieč výrobcami, predajcami i zákazníkmi. Zaujímavosťou však zostáva, že pojem barefoot ako taký nie je nikde definovaný oficiálnymi štandardmi či právnymi normami, a tak sa môžeme stretnúť s vysokým množstvom rôznych topánok, ktoré sú označované ako barefoot.

Aké sú barefoot vlastnosti?

Ak sa bavíme o 100% barefoot topánkach, tak by mali mať anatomicky tvarovanú špičku, tenkú, rovnú a všetkými smermi flexibilnú podrážku, celkovo nízku hmotnosť.

Ako spoznám barefoot topánky?

Barefoot topánky spoznáte pohľadom aj vyskúšaním. Jednak majú tenkú, zhruba 3mm podrážku bez podpätku či zdvihnutej špičky, zároveň sú ohybné všetkými smermi a ľahko ich zrolujete aj do rolky. Na nohe ich takmer necítite, neobmedzujú vás v prirodzenom pohybe, v päte sedia, ale v špičke poskytujú dostatok priestoru na roztiahnutie aj aktívnu prácu prstov.

Prečo sú barefooty široké v špičke?

Aby topánky nezvierali vaše chodidlo a nedeformovali prsty, ktoré potrebujete mať v topánke riadne roztiahnuté do šírky (stabilita postoja, aktívna práca pri chôdzi). Viac o tom, prečo by sa topánky s anatomicky tvarovanou špičkou mali prispôsobiť vašej nohe a nie noha topánkam si prečítajte v tomto článku.

Tvrdé, alebo mäkké topánky?

Nenechajte sa zmiasť výrobcami bežnej obuvi, že potrebujete pevné topánky na podporu a spevnenie nohy v topánke. V takýchto topánkach nemôžete pri chôdzi prirodzene odvíjať nohu od zeme, dochádza k vypracovaniu nezdravých pohybových návykov a strate možnosti pružne reagovať na štruktúru povrchu.

Samozrejme to platí s výnimkou pre osoby s diagnostikovanými problémami (napr. hypermobilita). Takí ľudia skutočne potrebujú v topánke spevnenie, napríklad v podobe opätku, inak by nedokázali udržať nohu v správnom uhle. Ak máte pochybnosti, poraďte sa s odborným lekárom.

V čom je lepšia tenká podrážka?

Tenká podrážka lepšie umožňuje prenos informácií medzi chodidlom a povrchom. Spravidla sa pohybuje okolo 3 mm, čo je dostatok na zachovanie ochrany pred prerazením, ale zároveň stále umožňuje vnímanie podnetov, aktívne zapája pohybový aparát a napomáha termoregulácii. Viac sa môžete dočítať v článku tu.

Prečo barefooty nemajú podpätok?

Barefoot topánky majú kompletne rovnú podrážku, bez zvýšenej päty aj špičky, a to preto, aby nedochádzalo k vychýleniu ťažiska tela smerom vpred ani vzad. Akékoľvek nezrovnalosti totiž vo výsledku môžu zapríčiniť vážne poškodenie pohybového aparátu, viac sa o tejto problematike môžete dočítať tu.

Je chodenie naboso zdravé?

Ako píšeme v našom článku, pre zdravý vývoj detskej nohy je kľúčové osvojovanie si  základných pohybových návykov úplne naboso (aj bez ponožiek). Bosá chôdza má pozitívne zdravotné účinky v podobe posilňovania chodidla, takže obvykle je možné odporučiť jej používanie v čo najvyššej možnej miere v ktoromkoľvek veku.

Na druhú stranu pritom nesmie dochádzať k poškodeniu chodidla. Topánky plnia najmä ochrannú funkciu, a tak by sme sa naboso nemali vydávať tam, kde hrozí porezanie, poškriabanie, odrenie, ale napríklad aj popálenie či podchladenie nohy.

Výber barefoot topánok

Akú veľkosť topánky kúpiť?

Samozrejme to záleží na veľkosti vašej nohy, ktorú odporúčame pred výberom topánok vždy poriadne premerať. V priebehu života totiž aj u dospelých dochádza k zväčšovaniu chodidla, napríklad opuchy nôh počas tehotenstva, v starobe a pod.

Ďalej potom porovnajte namerané údaje s tabuľkou veľkostí vybranej značky. Jednotliví výrobcovia sa v číslovaní môžu ľahko rozchádzať, takže rozhodne neplatí, že vám jedno číslo bude sedieť naprieč celým sortimentom.

Ako správne merať nohu?

Tejto téme sme venovali celý článok, ktorý vám odporúčame starostlivo preštudovať. Chybu neurobíte, ani keď nás navštívite osobne na predajni v Písku a my vám radi nohu odborne premeriame.

Koľko miesta nechať v topánke?

Pri uzavretých topánkach minimálne 3-4 mm, inak je topánka malá a nie je v nej priestor na odvinutie kroku. Nikdy by ste teda nemali kupovať topánky, pri ktorých sa prstami dotýkate špičky. Bežný nadmerok u dospelých býva 4-6 mm (menej u sandálov), u bežeckých topánok okolo 1 cm.

U detí sa navyše počíta s rastom nohy a kupujú sa topánky s cca 10-12 mm rezervou. U začínajúcich chodcov a otvorených topánkach (sandálky) menej, cca 5-7 mm. Do šírky by topánka nemala byť užšia ako noha, stačí rezerva 2-3 mm. Chodidlo by však malo v päte sedieť a nemalo by v topánke plandať, aby nedošlo k jeho vychýleniu nežiaducim smerom.

Ako vybrať medzi dvoma veľkosťami topánky?

Pokiaľ ste zmerali dĺžku nohy a s pripočítaním nadmerku sa nachádzate presne medzi dvoma veľkosťami, všeobecne je možné odporučiť, aby ste siahli po väčšej, pretože v nej budete mať dostatok priestoru pre prípadný rast nohy a aktívnu prácu chodidla. Na druhú stranu určite nie za cenu toho, že by ste zakopávali o špičku, alebo vám bola topánka celkovo voľná.

Kedy dať dieťaťu topánky?

Ako píšeme v samostatnom článku, vhodná chvíľa sa líši podľa jeho chodeckých schopností. Všeobecne by sme prvé topánočky mali dieťaťu obuť až vo chvíli, keď trávia väčšinu aktívneho času chôdzou po dvoch. Dovtedy by sa malo učiť pohybovať úplne naboso (aj bez ponožiek). Pokiaľ prostredie nie je nebezpečné pre jeho nohu (napr. doma na koberci), nechávajte ho chodiť naboso aj naďalej.

Aké prvé topánočky vybrať?

Na domáce použitie rozhodne odporúčame capačky, ktoré sa ohybnosťou a mäkkosťou najviac blížia chôdzi naboso. Na vonkajšiu chôdzu potom poslúžia barefootové topánky pre najmenších.

Sú pre mňa barefooty vhodné?

Pokiaľ nemáte závažný zdravotný problém, ktorý by ich používanie zakazoval, potom sa dá povedať, že áno. Barefoot obuv je vhodná pre deti ako prvé topánočky (i všetky ďalšie), rovnako tak na ňu môžu kedykoľvek prejsť aj ženy a muži každého veku. Takže pokiaľ uvažujete o vlastnom zdraví, zodpovednom živote či prirodzenom rozvoji, určite po nich siahnite.

Kde nájdem pevné barefooty?

Vlastnosťou barefoot topánok je práve ich mäkkosť a ohybnosť, avšak pre užívateľov s potrebou väčšej podpory členku ponúkame barefoot topánky s opätkom. Identifikujete ich vďaka špeciálnemu štítku pri filtrovaní.

Mám kupovať topánky z bazáru?

Na toto sú dva pohľady. Síce chápeme, že nákup topánok z bazáru šetrí náklady aj životné prostredie, na druhej strane zo zdravotného hľadiska to nemôžeme odporučiť. Jednak neviete, či používateľ pred vami netrpel prenosnými kožnými ochoreniami a tiež či nezošľapal topánky nevyhovujúcim spôsobom pre vašu nohu. Pokiaľ dediť topánky, potom teda skôr len tie minimálne používané a v bezchybnej kondícii, inak odporúčame radšej investovať do nových.

Ako sa starať o topánky?

Starostlivosť o topánky je kľúčová na predĺženie ich životnosti. Platia pre ňu základné 4 pravidlá – vysušiť, vyčistiť, vyživiť, ochrániť, ktoré sme do detailu rozpísali v tomto článku.

Typy barefoot topánok

Z čoho sa vyrábajú topánky?

To sa líši topánka od topánky, podrážka býva väčšinou gumová, zvršok kožený alebo textilný, avšak vždy platí, že použité materiály nájdete v detaile produktu, či už v jeho popise alebo formou piktogramov.

Sú topánky pre vegánov?

Rozhodne áno, v ponuke ich máme veľa, stačí si vo filtri produktov zaškrtnúť pri Ďalších parametroch políčko Vegan a oni sa vám vyfiltrujú..

Existujú barefooty na beh?

Áno, mnoho športových barefoot tenisiek je vhodných na beh, avšak treba myslieť na to, že beh v barefoot obuvi má iné špecifiká oproti behu v klasických odpružených topánkach, ktoré tlmia nárazy za vás. Preto si pred behaním v barefoot starostlivo naštudujte techniku bosého behu.

Môžem nosiť barefooty v meste?

V meste síce nájdete dlažobné kocky, asfalt a mnoho ďalších tvrdých povrchov, ale to neznamená, že by ste po nich nemohli chodiť v barefoot obuvi. Akurát nebudete môcť dupať ako slony, bežať niekam na poslednú chvíľu, skrátka sa pohybovať bezohľadným štýlom na spätnú väzbu okolia a vášho tela. Proti tomu bosotopánky vás povedú k prirodzenému a plne vedomému štýlu pohybu na akomkoľvek povrchu. Pre istotu si však overte v našom článku, že ovládate základy správnej chôdze.

Hodia sa barefooty do spoločnosti?

Za nás v tom nevidíme problém, naopak, v našej ponuke nájdete mnoho elegantných pánskych i dámskych spoločenských barefoot topánok, s ktorými vaše nohy zostanú v pohodlí na všetkých typoch slávnostných udalostí. Dámy sa môžu inšpirovať napríklad v tomto článku.