Porovnanie capačikov

Aby deti chodili, nepotrebujú topánky, tie plnia funkciu ochrannú a izolačnú. Je zbytočné obúvať dieťa do kočíka, alebo keď sotva začne liezť po byte. Avšak capačky sú ideálne "topánky" na kombináciu lezenia a chôdze, pre prvé krôčiky po obývačke, ak podlaha kĺže a chladí. Hoci sú capačky domáca obuv, zvládnete s nimi, najmä na jar a v lete, aj kratšie chodenie vonku.

Je to typ topánky, ktorý sa najviac blíži chôdzi naboso, napriek tomu nohu zahreje, ochráni pred špinou, zatrhnutým nechtom, odretým priehlavkom, boľavým došľapom na ostrejšie kamienky alebo rozpálenou dlažbou v lete na terase. Ako interiérové sú označované preto, že koža sa mechanicky na hrubom povrchu odiera, ale ak počítate s tým, že prvé topánky prešúpe, nie je problém v nich vyraziť na ihrisko, na nákup, na záhradu.

Srovnávačka capáčků

Čo potrebujete pri capačikoch

Dostatok miesta v prstoch. Stabilita je to, čo deti v počiatkoch obmedzuje v pohybe. Plne roztiahnuté prsty zväčšujú základňu tela a uľahčujú držať rovnováhu. Zároveň deti potrebujú neobmedzovať pohyb členku, nemeniť postavenie nožičky pri drepe či v kľaku, tieto pozície dieťa neustále strieda. Preto majú byť (nielen) prvé topánočky úplne mäkké, bez spevnenia či vyvýšenia päty, ktorá by presúvala ťažisko inam, než je pre dieťa prirodzené.

Topánka nederie v priehlavku - dojčatá mávajú nohy bacuľaté, podiel tuku v chodidle je vyšší ako u aktívnych chodcov. Nemajú klenbu, ale na spodnej strane chodidla je väčší či menší tukový vankúšik, rovnako tak je bežný aj bacuľatý priehlavok. Dohliadnite, aby capačik netlačil, neškrtil.

Capačik dobre drží okolo členku a päty - topánočka sa nesmie vyzúvať alebo výrazne odstávať, chceme, aby držala na nohe a voľnejšia bola iba v oblasti prstov, nie nad členkom.

Capáčky - ukázka

Skúste zmerať nohu, aj keď je to niekedy boj... :-/. Ale pár tipov, ako na to, nájdete v článku s videonávodom.

Tvar prstovej časti

Určite nechcete deťom od mala deformovať nohu úzkou alebo nevhodne tvarovanou topánkou. Ergonomický tvar prstovej časti je zásadný, najmä u detí s dlhším palcom. Topánka by nemala byť teda užšia ako noha a má kopírovať jej prirodzený tvar. Zároveň ale odporúčame nepreháňať nadmerkami do šírky ani do dĺžky. Prvé krôčiky sú neisté samy o sebe, takže každá menšia prekážka, napríklad v podobe moc dlhých topánok, je poznať, a môže meniť pohybový vzorec. Capačky preto na dĺžku berieme (hovoríme o kúpe nových topánok, kde počítame s rezervou pre rast nohy) s nadmerkom 5-8 mm, do šírky ideálne 2-4 mm.

  tvar capáčků porovnání

Nohatka & Babice

Capačky s ideálne tvarovanou prstovou časťou. Krásne široké, najdlhšie miesto v oblasti palca a druhého prsta a teda vhodné na dominantný palec alebo plutvičku. Keď priložím capačky k sebe, majú takmer identický tvar v špičke, Babice sú maličko dlhšie, teda proporčne mierne užšie, rozdiel je ale 1 mm. Od pohľadu sú Babice užšie v päte a okolo členku, no Nohatka majú veľkú výhodu, že sa dajú v prípade potreby stiahnuť, pretože po celom obvode od priehlavku za pätou je vedená gumička s brzdičkou. Lem je z mäkkej brúsenej kože, takže nederie. Pokiaľ ale dieťa veľmi lezie, môže brzdička tlačiť v priehlavku, odporúčame teda skôr pre chodiace deti. Babice majú v priehlavku gumičku, ktorá je "pevne" daná a stiahnutie okolo päty je riešené jemným riasením Nohatka majú vyberateľnú merino stielku, ktorá zvyšuje tepelný komfort napríklad aj pre chôdzu vonku. Obe značky sú vyrobené z certifikovanej, mäkkej kože, v podrážke je kvôli protišmykovosti brúsená koža. Výška v priehlavku je porovnateľná a odporúčame ich na priemernú nohu. Pri Nohatkach poteší výroba v ČR.

Nohatka a Babice

Tikki Ziggy & Shapen

Tikki sú ideálne prvé ťapky na útle nohy. Sú skvele tvarované v prstoch, teda vhodné aj na dominantný palec, ale nie sú také široké. Sú zároveň nižšie v priehlavku a 2 suchými zipsami nad členkami je možné pekne upraviť priestor v priehlavku a okolo nožičky. Hoci na fotke sú capačky veľké na dĺžku, sedia pekne okolo členku. Podrážka je protišmyková 1 mm guma a nad ňou je 1 mm zmäkčenie pod vrstvou kože, stielka nie je vyberateľná. Podrážka je maličko hrubšia (2 mm), stále ale úplne flexibilná a ľahko ohybná.

Shapen sedí na priemernú nohu a najmä na plutvičku s dominantným palcom. Sú priestranné v prstoch, užšie v päte (ale nie sú vhodné na kostnatý členok) a nie úplne nízke v priehlavku, vhodné na priemerne vysoký priehlavok. Podobne ako Babice majú gumičku v priehlavku a mierne riasený obvod okolo päty. Podrážka je z brúsenej kože, ktorá je protišmyková.

 Tikki a Shapen

Bobux & Lait et Miel

Obe značky majú priestrannú, ale guľatú špičku. Sú teda vhodné na nožičku bez dominantného palca, ktorý by nemal dosť miesta. Bobux aj Lait sú vyššie v priehlavku a široké v strede topánky, sedia teda na bacuľatejšie nohy...(Bobux sú trochu nižšie a širšie, Lait sú trochu užšie a vyššie, avšak koža sa prispôsobí tvaru nohy a miesta je vo výsledku porovnateľne). Oboje sú v priehlavku najpriestrannejšie z dostupných capačikov. V päte nie sú tak výrazne zúžené a sú vhodné skôr na nohu silnejšiu okolo členkov.. Lait et Miel vyššie za pätou, vhodné hlavne pre chodiace deti a sú celkovo trochu pevnejšie, z viacerých vrstiev kože. Okolo päty ale nedrú, koža po obvode je veľmi mierne riasená, tak neškrtí. Hoci sú také pevnejšie, stabilnejšie, podošva je iba jedna vrstva hrubšej semišovej, protišmykovej kože, noha tak nie je ochudobnená o vnemy.
Bobux sú tiež pomerne priestranné, s maličko menším vstupom do topánky, vhodné teda na nohu s trochu užšou pätou / členkom ako Lait. Sú zároveň ešte mäkšie okolo päty. Podošva je jednovrstevná, z brúsenej kože.

Bobux a Lait et Miel
 

D.D.Step

Hlavná výhoda D.D.Step je zapínanie cez priehlavok. Suchý zips je riešenie, pokiaľ vám gumičkové capačky nesedia a potrebujete inak riešené dotiahnutie. Vyrába sa buď s koženým pásikom cez jazyk topánky alebo s gumičkou na dotiahnutie (a jazyk v capačiku potom de facto nie je). Gumičkou idú lepšie stiahnuť, ale neovplyvníte výšku kože v priehlavku. Špička nie je úplne anatomická, je celkom široká, ale guľatá, nie je vhodná na dominantný palec. Strihom sedí na priemernú nohu, nie sú výrazne užšie v päte, v priehlavku je to zlatá stredná cesta. Podrážka je maličko hrubšia, v koži je gumové logo, sú tým viac protišmykové, zároveň je v capačikoch stielka a celkovo je teda podrážka cca 3 mm hrubá. Viac izoluje a chráni, ale pre prvé krôčiky na doma môže nohe zobrať niektoré podnety z povrchu. Za pätou sú zmäkčené, neriasené, takže nikde nedrú.

D. D. Step

Froddo Prewalkers & Bundgaard Tannu

Capačky s gumovou podrážkou, protišmykové, ktoré znesú aj trochu mokra. Vyzerajú podobne, ale rozdiely sú zásadné. Froddo odporúčame aj pre lezúce dieťa, ktoré robí prvé krôčiky, ale je tiež veľa na kolenách. Sú krásne mäkké, ako v podrážke, tak celý vrchný materiál, rovnako tak za pätou – rovnako ako celokožené capačky. Sedia na útlejšie nohy s nízkym priehlavkom, dajú sa utiahnuť na útly členok. V prstoch je síce dosť miesta, topánky sa výrazne rozširujú, ale špička je skôr guľatá a teda nie ideálna pre dominantný palec, najdlhšie miesto je pri druhom prste.

Bundgaard Tannu sú výrazne pevnejšie, viac ako topánky. Sú maličko vyššie v päte, ktorá je pevnejšia, vystuženejšia a vhodná už pre chodiace deti. Celkovo je topánočka zo silnejšej, menej poddajnej kože. Podrážka je rovnako flexibilná ako u Froddo prewalkers, ale nad gumou je kartónová pevná stielka, je možné ju vybrať a tým urobiť podošvu plne ohybnú. Nad kartónom je ešte vrstva kože na 1 mm gumy. Tannu majú skvelý tvar prstovej časti, sú teda vhodné aj na dominantný palec. Oproti Froddo sú vyššie v priehlavku aj nad prstami. Oboje topánky sa dajú dobre stiahnuť okolo členku a priľnú k nohe.

 Froddo a Bundgaard