Ako sa správne starať o topánky?

Prevencia, predĺženie životnosti, resuscitácia...

Pri pravidelnej starostlivosti vám topánky poslúžia lepšie a dlhšie. Budú mať atraktívnejší vzhľad a predídete rozlepovaniu, lúpaniu, praskaniu…

Ako na to?

 Přípravky na čištění bot

Topánka potrebuje vysušiť, vyčistiť, vyživiť a ochrániť.

Sušenie

Vlhko topánke ani nohe nerobí dobre. Noste do všetkých uzavretých topánok ponožky, aspoň nízke ťapky. Ponožky ľahko vyperiete, topánky horšie. Do tkaniny topánky sa potom dostane menej potu, ktorý môže spôsobovať zápach topánok, plesne aj farebnú nestálosť materiálu a rozlepovanie, pretože pot je agresívny.

Keď sa doma vyzujete, nechajte topánky vo voľnom priestore vetrať, vyberte vyberateľnú stielku, pokiaľ je v topánke, a do uzavretého botníku ich dajte až po niekoľkých hodinách. Podobne nechajte topánky dobre uschnúť, ak sú mokré z vonku.

Nesušte topánky na radiatóre, fénom a pod., sálavé teplo spôsobuje deformity a ničí niektoré materiály, napríklad kožu, ktorá tvrdne a praská, podobne ako guma.

S pohltením vlhka a pachu môžu pomôcť aj antibakteriálne vankúšiky SmellWell.

 Jak vysušit boty

Čistenie

Všetky materiály nie sú rovnaké...

  • Na hladkú kožu si vystačíte s vlhkou handričkou, špinu aj prach jednoducho zotriete. Môžete si pomôcť prípravkom na čistenie, ale často nie je potreba, špina nepreniká do vnútra.
  • Semiš, nubuk, brúsená koža. Neodiera sa, ale špiní. Skúste ich čistiť suchou cestou, tým nestratí povrchový chĺpok. Skvele vám poslúži krepová kefa a Carbon čistiaca kocka. Tie z topánky odstraňujú špinu, zároveň zdrsnia nehladký povrch. Keď nestačí suchý spôsob, pomôže vám čistič (pena, lotion), z topánky dostanete vlhkou cestou viac nečistôt, ale obvykle už koža ľahko splihne a môže zmeniť farbu.

Čištění bot - před a po

  • Textil sa čistí horšie, špina preniká dovnútra priedušného povrchu a nedá sa ľahko zotrieť handričkou. Niektoré topánky možno prať na šetrný program, ale väčšinu je možné iba jemne oprať v ruke. Pozor na farebnú stálosť, drhnutie kefkou môže poškodiť povrch. Niektoré syntetické materiály sú ale stabilné.
  • Kedy prať topánky v práčke? Keď už nie je iná cesta. Po vybratí sú často ako znovuzrodené, ale! Koža obvykle praním stvrdne a môže sa skrútiť. Práčka nesvedčí lepidlám ani farebnosti. Je to také hop alebo tróp. Zároveň sa topánky praním obvykle zrazia, a to napríklad aj gumové ako Crocs či gumáky. Takže získate čisté topánky, vôňu, ale pravdepodobne trochu stratíte proporcie či pevné spoje. Prané topánky nemožno reklamovať práve pre farebnú nestálosť či rozlepenie, pokiaľ nie sú uvedené ako prateľné, takže odporúčam práčku ako takú záchrannú brzdu, keď už by inak dané topánky doslúžili.

 Ukázka přípravků na čištění bot

Výživa

Starajte sa o materiály, najmä o kožu.

  • Hladkú kožu pravidelne krémujte, dodáte jej pružnosť a predídete praskaniu. Použite klasický bezfarebný krém, či už vegánsky alebo klasický tuk. Farebné krémy slúžia najmä na zakrytie odrenín..
  • Nemastite kožu s chĺpkom, krém nenávratne uhladí povrch topánky, ktorý má byť ale u semišu a nubuku zdrsnený.
  • Textil a syntetické materiály obvykle nevyžadujú výživu, samozrejme ich nemastite.
  • Kaučuk – obvykle gumáky– je dobré občas premazať, hoci sa to nezdá, aj prírodná guma môže vekom praskať.

Ochrana

Topánky impregnujte. Zvýšite tým vodeodolnosť, skomplikujete špine prenikaniu do tkanín, prípravky s UV filtrom potom zafixujú farby. Dáva teda zmysel nastriekať topánky aj v lete, napr. plátené tenisky. Impregnácia v zime chráni topánky pred prenikaním solí do materiálov, soľ má často za následok rozlepovanie topánok, pretože narúša lepidlo..

Impregnace bot

Impregnujte nové topánky hneď pred prvým obutím, zaistíte im najlepšiu prevenciu od začiatku.

Impregnáciu je potrebné naniesť všade a v dostatočnej vrstve, teda sprejom povrch „namočiť“, kým topánka vsiaka impregnáciu. Carbon je vhodné nanášať aj v 2 vrstvách.

Pozor na premočenú trávu. Mokrá zem je ako huba a je obrovský rozdiel behať 5 minút v premočenej tráve alebo 5 minút na pevnom povrchu napríklad aj za mierneho dažďa... Tráva funguje ako kefa a môže odierať impregnáciu a ďalšie prípravky z povrchu topánok, po prechádzke lúkou sa tak zase postarajte o nanesenie ochrannej vrstvy.

Impregnácia zvyšuje vodeodpudivosť a pomáha, aby voda na materiáli vytvárala kvapôčky a stekala, nie sa vsiakala dovnútra. Neznamená to ale, že urobí z topánok úplne vodeodolné.

Naimpregnované boty

Kedy? Hlavne pravidelne!

Vždy pri väčšom znečistení, namokrení, alebo po cca 2-3 týždňoch, kedy sa všetko vstrebe/zošúpe.

Krémy aj impregnáciu nanášajte na suché topánky, skontrolujte vhodnosť na konkrétny materiál, dobu pôsobenia a skúste na menej viditeľnom mieste, čo urobí s farbou.

A pretože there is no planet B, fandíme rade eko-friendly, ktorá je skoro 100% rozložiteľná a sme hrdí, že Collonil dostal od medzinárodne uznávaného nemeckého inštitútu na svoje výrobky Certifikát udržateľnosti a netestuje na zvieratách. To garantuje, že všetko produkujú s minimom substancií škodlivých pre životné prostredie a preferujú podiel prírodných látok. Ich rada organic je čisto prírodná, krém vegánsky, ale aj z ďalších výrobkov, napr. obľúbeného Carbonu, odstránili nebezpečné chemikálie PFOA a PFOS a aerosóly neobsahujú plyny, ktoré poškodzujú ozónovú vrstvu. Tlieskame!

čištění bot