Prečo barefoot topánky?

Milujete ten pocit, kedy sa po celom dni vyzujete z topánok alebo keď sa bosí prechádzate po piesočnatej pláži či po trávniku? Prečo je to príjemné? Pretože doprajete nohám voľnosť a ničím neobmedzenú slobodu. A v barefootových topánkach sa majú nohy podobne dobre, aj keď sú obuté.

Čo znamená barefoot?

Koncept barefoot vychádza z anglických výrazov bare a foot, v preklade bosá noha, a tvrdí, že je zdravé pohybovať sa prirodzene, s čo najmenším obmedzením.

bosé nohy

Je to jednoduché aj logické. Ľudské chodidlo je evolučne vyvinuté tak, aby slúžilo ako základňa a tlmič pohybového aparátu a túto funkciu samozrejme plní aj bez akéhokoľvek obutia. Podstatou topánky je ochrana chodidla – pred zranením, omrznutím, spálením... Ale vývoj obuvi postupne podliehal módnym trendom, až topánky začali potláčať funkčné vlastnosti našich chodidiel! Stali sa z nich "tlmiče", ktoré nášmu telu veľmi neprospievajú. Vzhľad ide na úkor zdravia a funkcie nohy sa presúvajú na topánku a tým sa sama noha týchto zručností vzdáva. Našťastie existujú barefootové topánky, ktoré plnia ochrannú funkciu, estetickú, ale neuberajú nohe jej funkčné vlastnosti.  

Bez topánok to nejde.

V dnešnej dobe nie je chôdza bez topánok príliš praktická. Preto je zásadné, aké topánky si obujete. Barefoot topánky svojimi vlastnosťami ponúkajú našim chodidlám potrebnú slobodu pre prirodzenú a zdravú chôdzu a fungovanie celého tela. Občas majú nálepku alternatívneho nemódneho spôsobu obúvania, ale to sa v posledných rokoch zmenilo. S rastúcim záujmom o zdravé obúvanie sa posunul design a ponuka reflektuje nároky na vzhľad aj použitie topánok.

Barefoot boty - ukázka

Pozrite sa detailne na chodidlo a ako si s ním barefoot topánky rozumejú.

Chodidlo – geniálny nástroj

Ľudské chodidlo je dokonalý a prepracovaný systém. Skladá sa z 26 kostičiek, 33 kĺbov a viac ako 100 svalov a úponov, ktoré spolu spolupracujú doslova pri každom kroku. Sú oporou aj zdrojom vnemov a podnetov, ktoré posielajú ďalej do tela. Pri chôdzi zapájame nielen časti nôh, ako sú členky, kolená, bedrá, ale aj veľmi výrazne brušné svaly, bránicu, vnútorné stabilizačné svaly a samozrejme mozog.

chodidlo - anatomie

Chodidlo je koncipované tak, že vďaka priečnej a pozdĺžnej klenbe a vďaka mobilným a „chápavým“ prstom funguje ako stabilný podstavec, ktorý je dostatočne pružný a fantasticky flexibilný. Tým zároveň plní funkciu tlmiča nárazov pri chôdzi, behu alebo skákaní. Preto môžeme chodiť po akomkoľvek povrchu bez toho, aby pri tom trpeli ostatné časti tela. Pre človeka je dokonca jednoduchšie chodiť skôr po spevnenom, než mäkkom povrchu (porovnajte chôdzu po ceste a chôdzu v piesku...).

Chodidlo obsahuje veľké množstvo citlivých senzorických zakončení nervov a je veľmi vnímavé na teplotu, štruktúru, pevnosť a tomu sa prispôsobuje spôsob pohybu a chová sa šetrnejšie k telu. Skúste sa prejsť po ostrých kamienkoch - mozog v spolupráci s chodidlom automaticky zjemní nášľap, zmení odraz aj došľap, prikrčí kolená a nenechá telu ublížiť si.

Pokiaľ chodidlám umožníme vnímať, automaticky sa noha prispôsobí terénu a začneme chodiť zdravšie a šetrnejšie k nášmu telu. Ako vyzerá zdravé chodidlo?

  • Vyvinutá priečna aj pozdĺžna klenba
  • Prsty roztiahnuté do šírky
  • Palec nie je vbočený a slúži ako opora
  • Flexibilné, chápavé prsty

    zdravá noha

Čo nám neprospieva

Svojou anatómiou s priečnou a pozdĺžnou klenbou podporuje chodidlo stabilitu celého tela. Keď doprajeme našim nohám dostatok priestoru a voľnosti, tým myslíme aj v obuvi, začnú intenzívne pracovať. Naopak, keď chodidlo na niekoľko hodín denne uzavrieme do stiesneného priestoru, ochabuje. Predstavte si, že by ste každý deň nosili na niekoľko hodín ruku v ortéze – po pár týždňoch by aj pôvodne zdravé svaly a úpony boli také ochabnuté, že by potrebovali znovu posilniť a rehabilitovať. A nosenie konvenčnej obuvi má principiálne podobný vplyv na naše chodidlá.

Bežné topánky dnes plnia dvojakú funkciu – ochrannú a dizajnovú. Negatívny vplyv na správne fungovanie chodidiel výrobcovia v podstate neriešia. Aké sú teda základné problémy bežných topánok?

  • Tvar špičky nezodpovedá tvaru chodidla
  • Príliš silná podrážka
  • Zdvihnutá špička, vyvýšená päta
  • Dodatočná podpora, najmä klenby, a zmäkčenie

špatný tvar špičky boty

Aké sú barefoot topánky

Podstatou barefoot topánok je čo najmenšie obmedzenie. Plnia teda ochrannú a dizajnovú funkciu, ale zároveň podporujú prirodzený vývoj a funkčnosť chodidla a tým aj celého pohybového aparátu. Kľúčové vlastnosti barefoot topánky sú:

  • Anatomicky tvarovaná špička (rešpektuje tvar chodidla) – ponúka dostatok priestoru na pohyb prstov
  • Tenká a ohybná podrážka všetkými smermi – vďaka tomu môže chodidlo, presnejšie prsty, aktívne pracovať pri chôdzi a celé chodidlo vníma povrch, po ktorom sa pohybuje
  • Bez zvýšenej päty a zdvihnutej špičky (nulový drop) –neoslabuje tak priečnu a pozdĺžnu klenbu a nevychyľuje ťažisko tela
  • Bez dodatočnej podpory klenby – klenba môže sama pracovať a silnieť

Barefoot parametry

Čo nám barefoot prinesie

Popísali sme, ako funguje noha a čo ponúka barefootová topánka, oboje do seba zapadá.

  • Dostatok priestoru v špičke a tenká, flexibilná podrážka umožňuje prstom pri chôdzi aktívne pracovať a posilňovať priečnu klenbu. Tak ako akákoľvek iná svalová skupina v tele, potrebujú totiž aj svaly chodidla aktívne zapájanie, posilňovanie, preťahovanie, aby mohli správne plniť svoju funkciu – teda byť dokonalým základom pre celý pohybový aparát.
  • Anatomický tvar špičky dáva dostatok priestoru palcu – ten tak nie je tlačený smerom k ostatným prstom, ale naopak sa odťahuje. A slúži jednak ako stabilizačný prvok, a po druhé svojím aktívnym zapojením pri chôdzi posilňuje pozdĺžnu klenbu.
  • Tenká podrážka umožňuje chodidlu lepšie vnímať povrch a odovzdávať informácie ďalej telu (propriocepcia) – pokiaľ si na to telo navykne, je obozretnejšie voči tomu, ako sa po danom povrchu pohybuje a tým pádom aj menej náchylné na zranenie.
  • Dobre vyvinutá priečna a pozdĺžna klenba a správne postavenie palca sa premieta následne do dobrého postavenia členkov, kolien, bedier, ale aj lopatiek a krčnej chrbtice, a má tiež vplyv na zapojenie bránice a brušných svalov. Naopak zlá funkčnosť chodidla môže viesť následne k problémom týchto jednotlivých partií.

Barefoot nie je všeliek

Netvrdíme, že sú barefootové topánky samospásne. Ani neplatí, že keď si kúpite jedny barefooty, už si nikdy nesmiete obuť žiadne iné topánky (aj keď sa vám do tých úzkych a tvrdých naozaj veľmi chcieť nebude...:-)). Je to iba o vašom pocite a pohodlí. Pokiaľ vám záleží na vašom zdraví, sú barefoot topánky jedným zo spôsobov, ako ísť zdraviu naproti. Premýšľajte o svojich nohách rovnako ako premýšľate o tom, čo jete, na čom spíte, na čom sedíte... S bosými topánkami pomôžete prirodzenému nastaveniu vášho tela a nebudete mu zbytočne ubližovať. A to všetko môžete podporiť ešte správnym cvičením.

 Barefoot boty na noze