Bolesť chrbta, bolesť kolena i ďalšie bolesti zo zlých topánok

Ako súvisí nosenie zlých topánok s bolesťou nôh aj zvyšku tela? Pozrime sa bližšie na fungovanie pohybového aparátu, vplyv nevhodnej obuvi na telo aj včasné predchádzanie nepríjemným bolestiam.

Obsah článku

Aké topánky sú zlé?

Za zlé topánky považujeme také, ktoré pôsobia deformity chodidla, vychyľujú nohu z optimálnej pozície a pri dlhodobom nosení vedú k poškodeniu jednotlivých častí pohybového aparátu a s tým spojenej bolesti. "Najčastejšou príčinou akýchkoľvek bolestí našich nôh je, že nosíme topánky," potvrdzuje doktorka Kateřina Cajthamlová.

Príklady zlých topánok

Existuje celý rad nevhodných topánok, medzi najviac problémové patria:

  • dámske lodičky na vysokom podpätku - preťažujú prednú časť chodidla, vychyľujú ťažisko tela z optimálnej pozície
  • topánky do špičky - úzka špička krčí prsty
  • topánky na platforme - vysoká a tvrdá podrážka neumožňuje nohe prirodzené ohýbanie

"Zle padnúca obuv alebo nekvalitná topánka je to najhoršie čo si vaša noha zaslúži. Dbajte na správny výber obuvi a nikdy ju nedpoceňujte. Topánka vás nesmie tlačiť, priestor v špičke by mal byť 1 cm a nesmie sa vám vyzúvať," upozorňujú na riziko zlých topánok ortopédi zo spoločnosti Orthomedica.

Čím škodí bežná obuv?

Súčasné topánky sú problém. Sú tuhé, nepoddajné, chodidlo v nich nemôže pracovať. Navyše sú často úzke v oblasti prstov a prednej časti. Práve v oblasti prstov sa chodidlo najviac kriví. Pozrite sa na moderné topánky a ich tvar a na prirodzený tvar nohy. Noha je jednoducho vpredu široká, tak sme stvorení a topánka by mala kopírovať tvar nohy," opisuje úskalia väčšiny topánok fyzioterapeutka Jana Papírníková Sialini.

Zlý tvar špičky topánky

Bolesť tela

Základy športovej kineziológie učia, že "časti tela pružne prepojené tvoria synergetický celok, ktorý je schopný vytvárať širokospektrálnu pohybovú skladbu. Pri analýzach takého zložitého segmentálneho pohybu je potrebné poznať nielen pohyb v centrálnom ťažisku, ale aj pohyby jednotlivých segmentov."

Jednoducho povedané vnímame telo ako prepojený celok, kedy závada na jednej časti môže spôsobiť komplikácie kdekoľvek inde. Ak cítite bolesť, možno prichádza od nôh. Možnú väzbu medzi nevhodnými topánkami a jednotlivými bolesťami preskúmame bližšie nižšie, avšak vždy platí pravidlo, že akékoľvek zdravotné ťažkosti konzultujte s lekárskymi odborníkmi.

Bolesť prstov

Bolesť prstov najčastejšie pramení z ich otlačenia. Na vine môžu byť príliš malé topánky, úzka špička, ale aj nesprávny tvar špičky, ktorý neposkytuje prstom (najmä palcom) dostatok priestoru na vejárovité rozloženie. Vbočený palec či malíček môžu tlačiť na ostatné prsty, potom vzniknú deformity, medzi ktoré radíme predovšetkým pazúrovité prsty, kladivkové prsty a paličkovité prsty.

Bolesť chodidla

Predísť bolesti prstov napomáhajú topánky s anatomickým tvarovaním prstovej časti, rešpektujúcim prirodzený tvar nohy. Pokiaľ má chodidlo nielen dostatok voľného miesta na dĺžku, ale aj na šírku, roztiahnuté prsty môžu slúžiť ako opora aj aktívne napomáhať správnemu odvíjaniu kroku.

Bolesť chodidiel

Bolesť chodidiel patrí medzi signály spadnutej klenby. V prvom štádiu sa dostavuje únava chodidiel z nadmernej záťaže. Tá následne prechádza do miernej bolesti chodidiel, ktorá ešte nemusí príliš obmedzovať. Pokiaľ sa včas nezakročí, môže nabrať na intenzite a znemožňovať dlhodobú záťaž či intenzívnejšie pohybové aktivity (šport).

Klenba nohy sa posilňuje aktívnym tréningom. Pokiaľ identifikujete bolesť chodidiel včas (ako dôjde k úplnému vzniku plochonoží), môžete cvičením chodidla a zmiernením záťaže klenbe postupne navrátiť pôvodnú funkčnosť. Obmedzte dlhé státie, celodennú chôdzu či telesnú hmotnosť, po námahe doprajte chodidlu dostatočný odpočinok na regeneráciu. Mnoho odpružených, tvarovaných topánok či ortopedických vložiek síce podporuje klenbu chodidla, avšak tým klenba namiesto posilňovania leniveje a slabne. Naopak chodenie úplne naboso po mäkkom a členitom povrchu je pre tréning klenby ideálne, v prípade topánok sa hodia tie s rovnou, tenkou a mäkkou podrážkou.

Bolesť päty

Bolesť päty najčastejšie spôsobujú pätná ostroha a plantárna fascitiída, vzniknuté dlhodobým preťažovaním oblasti päty. Päte ubližujete pokiaľ dupete pri chôdzi, máte nevhodnú techniku behu, trávite celé dni na nohách, ale bolesť môže vznikať aj v dôsledku predchádzajúceho úrazu.

Bolesť päty

Pri bolestiach päty potrebujete mäkký došľap. Na mäkkom povrchu (napr. po tráve na záhrade) môžete ísť naboso či v topánkach s tenkou podrážkou, bližší kontakt so zemou pôsobí ako príjemná masáž. Na tvrdý povrch sa však tenkej podošve vyhnite, na tlmenie dopadov potrebujete vyššiu podrážku či pridať do topánky stielku. Aj tu však pre rovnomerné rozloženie váhy platí, že silnejšia podrážka by mala byť rovná a topánka poskytovať prstom dostatok priestoru.

Bolesť achilovky

Podľa fyzioterapeutky Adely Papouškovej z Fyzioterra bolesti achilovky najčastejšie postihujú aktívnych športovcov, ktorí ju neprimeraným spôsobom preťažujú. Vznikať môže buď z doskokov na tvrdý povrch (gymnasti, volejbalisti, basketbalisti, ...), ale častejšie jednoduchým trením a odieraním šľachy o hranu či vnútro topánky.

Pozor treba tiež dávať na extrémne vysoký podpätok. Pravidelné nosenie takýchto topánok spôsobuje postupné skrátenie Achillovej šľachy, kedy sa zdá ťažké aj státie na rovnom chodidle, čo mnohokrát vedie až k chirurgickému zákroku. Topánky s rovnou podrážkou a nespevneným opätkom tomuto problému predchádzajú.

 Bolesť achilovky

Bolesť členku

"Príčin bolesti členku môže byť celý rad. Napríklad zlé došliapnutie, nosenie nevhodnej obuvi. Veľakrát býva príčinou preťaženia členku z dlhej chôdze, behu alebo aj státia na mieste, ale niekedy môže bolesť vzniknúť zdanlivo bez príčiny," uvádza podiatrička a ortopéda Marie. Problém môže vzniknúť už v detstve, ak sa vplyvom nesprávnych pohybových vzorcov u detí vytvorí valgózny členok, ktorý po zraste kostí v zlom uhle už nemožno napraviť.

Významnú úlohu zohráva palec. Pokiaľ v ňom telo nemá dostatočnú oporu, rúcajú sa klenby a členok sa vychyľuje nežiaducim smerom. Pri dlhodobejšej záťaži potom môže byť oslabený, teda aj náchylnejší na vyvrknutie. Široká topánka v oblasti palca a rovná podrážka napomáha udržať členok v správnom postavení.

Bolesť kolena

„Spôsob, akým chodíme, má významný vplyv na naše kolenné kĺby, a to najmä v priebehu času. Napríklad, ak sa chodidlá pri chôdzi stáčajú príliš hlboko dovnútra alebo von, spodná časť nohy je nútená pohybovať sa spôsobom, ktorý pri každom kroku vytvára ďalší záťaž a tlak na koleno. Ľudia, ktorí majú obmedzený rozsah pohybu v členkoch, mávajú aj bolesti v kolenách," vysvetľuje prenesenú bolesť z chodidla do kolena fyzioterapeut David Krampol z Fyzio sveta.

 Bolesť kolena

Tiež vysoký podpätok vedie k pretlaku na stehenné svaly aj jabĺčko v kolene. Ďalším obľúbeným druhom obuvi sú pevné pohorky nad členky. Takáto topánka chodidlo aj s členkom absolútne fixuje, takže nerovnosti terénu vyrovnáva až koleno. Aby ste ho príliš neopotrebovali, radšej siahnite po topánkach s rovnou a flexibilnou podrážkou.

Bolesť bedra

Bolesť bedra môže okrem iných príčin poukazovať na jeho zlé postavenie. Pomôžu opäť topánky so širokou prstovou časťou a rovnou podrážkou. Previazanie jednotlivých častí od palca až po chrbticu podrobnejšie vysvetľuje lektor prirodzeného pohybu Matyáš Kozma:

„Ak má topánka tuhú podrážku a zdvihnutú špičku, núti nás to, aby sme palec držali hore a neopierali sa oň. Telo hľadá stabilitu inak. Prenesieme váhu o niečo viac dozadu, prepneme koleno, vystrčíme zadok a prehneme bedrovú chrbticu. veľmi trpia kolená, doslova si ich totiž vyvraciame, takéto prepnutie kolena deaktivuje svaly a preťažuje väzy, ktoré ho prirodzene stabilizujú, po čase si tým kolená oslabíme a veľmi zvyšujeme riziko prasknutia kolenných väzov. Vyvraciame si tým aj bedrovú chrbticu, tlačíme na platničky a deaktivujeme vnútorné brušné svaly. Tie ochabujú a brucho v spodnej časti 'vylieza von'. V neposlednom rade trpia aj členky, bedrá či krčná chrbtica."

Bolesť v kríži

Vyššie spomínané prehnutie bedrovej chrbtice krčí medzistavcové platničky, čo vedie k bolesti v kríži. Ďalším rizikovým faktorom je dlhé státie či celodenné sedenie pri počítači. V takej chvíli je potrebné myslieť na správne držanie tela a prispôsobiť mu pracovné prostredie.

 Bolesť v kríži

Bolesť chrbta

Od nôh k chrbtu sa zdá relatívne ďaleko, avšak zrejme už chápete previazanosť celého reťazca. Príliš vysoký podpätok vedie k prenosu váhy vpred, ktorá sa dotkne celého tela. Aby svaly chrbta zabránili prepadnutiu a udržali telo vzpriamené, vyvíja zvýšené úsilie. Dlhodobé preťaženie môže zapríčiniť vyosenie chrbtice z prirodzenej línie, nahnutá chrbtica tlačí na nervy a tie vysielajú bolestivé signály. Pritom by stačila obuv s rovnou podrážkou a širokou prstovou časťou.

Zdravé topánky

Zatiaľ čo odborníci diskutujú o presných vlastnostiach zdravých topánok, ideálnu definíciu prináša fyzioterapeutka Štěpánka Krčková Hovorková: "Dokonalá topánka je tá, čo najmenej prekáža nohe v práci." Upresňuje 6 bodov, ako podľa nej spoznať vhodnú topánku:

  1. Ľahko ohybná tenká podrážka
  2. Špička leží na zemi
  3. Nulový rozdiel vo výške podrážky medzi pätou a špičkou
  4. Široká špička
  5. Poddajný zvršok topánky
  6. Vhodná veľkosť

Výhody barefoot topánok

Z predchádzajúcich odsekov zreteľne vyplýva, aké výhody prináša barefoot topánky:

  • Majú širokú prstovú časť, v ktorej je možné prsty pohodlne roztiahnuť a oprieť sa o ne.
  • Tenká a flexibilná podrážka umožňuje chodidlu reagovať na nerovnosti terénu.
  • Rovná podrážka od špičky až k päte udržuje ťažisko tela v správnej pozícii.

Aj doktorka Cajthamlová radí, nech máte topánky so správnou šírkou a mäkkou podrážkou. Vyskúšate ich?

 

Prechádzať barefoot topánky

 

Ďalšie zdroje