Kedy dať dieťaťu prvé topánočky?

Tiež sa vaše deti vždy tak urputne snažia strhnúť z nohy topánočky hneď potom, čo im ich nasadíte? V nás rodičoch to potom vyvoláva neistotu, kedy je ten správny čas, aby sme dieťaťu obuli prvé topánočky?

Konkrétny vek vám nepovieme, pretože vývoj každého dieťaťa prebieha inak. Zároveň tiež záleží, či sa bavíme o zdravom dieťati alebo dieťati s chorými nohami. Na zjednodušenie však vezmime štandardne fungujúce dieťa.

Dávať dieťaťu topánky do kočíka?

Za nás rozhodne neodporúčame. Na fotkách či pre okoloidúcich to možno vyzerá štýlovo, ale každým uzavretím nohy do tesného priestoru obmedzujeme prostredie, v ktorom môže prirodzene rásť a rozvíjať sa.

Má sa dieťa plaziť v topánočkách?

Vôbec nie! V období lezenia si dieťa pohybom tvaruje klenbu nohy, topánočky by tam pôsobili ako nežiaduce obmedzenia. Všeobecne nemá význam dávať prvé topánočky len na ozdobu, detská nôžka sa totiž môže naučiť posúvať proti topánke, čím si dieťa vypracuje zlé pohybové návyky.

Batole

Dieťa sa začína stavať, má dostať prezuvky?

V tejto chvíli dieťa ešte vôbec nechodí, takže topánočky nepotrebuje. Naopak, je žiaduce, aby sa naučilo udržiavať rovnováhu a stabilitu prostredníctvom aktívnej práce chodidla a najmä prstov, čo mu topánky neumožnia.

Dať dieťaťu prvé topánočky, keď obchádza nábytok?

Veľa rodičov v tejto chvíli podľahne a nasadí dieťaťu prvé topánočky či capačky. Áno, dieťa sa síce už pohybuje na nohách, ale stále ešte nie celkom samostatne a hlavne skôr nárazovo, nie väčšinu času. Navyše sa bavíme o domácnosti. Ak nemáte extrémne tvrdú podlahu (napr. dlažbu) či chladno od nôh, potom nosenie papuč doma všeobecne nedáva zmysel. Na koberci topánky rozhodne nie, prípadne môžete skúsiť kompromis v podobe ponožiek (avšak nie príliš úzkych).

Stoupající dítě

Potrebuje dieťa papučky na prvé krôčiky vo voľnom priestore?

Tu sa už dostávame ku kritickému bodu zlomu. Najlepšie je sa orientovať podľa prevažujúceho spôsobu pohybu. Ak dieťa trávi väčšinu bdelého stavu na nohách, potom už o nejakom obutí môžeme začať uvažovať. Ak u neho ešte stále prevažuje sedenie a lozenie, tak by sme vyčkali. Stále však platí, že pokiaľ povrch dieťaťu neubližuje (najmä doma), nie je potrebné nasadzovať ochranu v podobe topánočiek.

Dieťa samo chodí, aké prvé topánočky zaobstarať?

Aj v tejto fáze by sme sa najskôr spýtali, či dieťa topánočky skutočne potrebuje? Pohybuje sa v prostredí, ktoré bosej nohe môže uškodiť? Ak áno, potom ako prvé rozhodne odporúčame najprv zmerať veľkosť detskej nôžky. Ďalej tiež záleží na ročnom období a prostredí, v ktorom má dieťa obuv nosiť. Na doma postačia aj capačky, von určite zvoľte prvé topánočky.

U topánok všeobecne dohliadnite, aby nôžku čo najmenej obmedzovali. Ľahko to spoznáte tým, či sa začne chôdza dieťaťa v nich výrazne líšiť od tej naboso. Zároveň je dobrým znamením, pokiaľ dieťa topánky na nožičke ani nevníma. Ak však obuv s plačom strháva alebo sa v nej pohybuje ako robot, určite zvážte výmenu.

První botičky

Konkrétne sa môžete zamerať na to, či má dieťa v topánočke dostatok priestoru pre prsty, ako do dĺžky (odporúčaný nadmerok pre prvé topánočky je 5-9 mm), tak aj do šírky. (Pozor, nutné pravidelne kontrolovať, detská noha rastie veľmi rýchlo.)

Ďalším faktorom je podrážka. Tá by mala byť tenká (vnímanie povrchu), flexibilná všetkými smermi (prispôsobenie terénu), bez zdvihnutej päty či špičky (rozloženie váhy tela) a protišmyková (bezpečnosť). Topánočky všeobecne by mali byť čo najľahšie, aby dieťa nezaťažovali.

Snáď sme tým odpovedali na vaše otázky, kedy a aké prvé topánočky zaobstarať. Pokiaľ sa však potrebujete ešte na niečo opýtať, ozvite sa! Radi vám poradíme v chate, mailom, na sieťach, po telefóne či osobne na predajni v Písku.