Rovná podrážka vs. topánky na podpätku

Úprimne, ide to s vami z kopca! A to doslova. Aspoň pokiaľ nosíte lodičky, čižmy či akékoľvek iné topánky s vysokým podpätkom. Spomínate na svoje prvé zúfalé pokusy udržať rovnováhu na tých najtenších ihlách? Telo vám jasne signalizovalo, že sa nenachádza v prirodzenej pozícii, ale vy ste si za každú cenu chceli vyjsť v tých najkrajších črievičkách.

Keď to s vami nejde priamo z kopca, tak máte možno život ako na hojdačke. Vyvýšená päta, zdvihnutá špička, chodidlo prehnuté do luku, zhruba tak nejako je tvarovaná väčšina športových topánok (a nielen tých). Nemusí ísť o extrémy, aj drobné vyvýšenia jednej či druhej strany (v najhoršom prípade oboch) môžu viesť k zdravotným komplikáciám.

Kvalitná podpora je základom

Okrem pohybu nám nohy slúžia predovšetkým na udržanie rovnováhy. Základným pilierom stability je správna opora, pre ktorú, ako nás učili v škole, potrebujeme aspoň tri oporné body (medzi ktorými sa nachádza ťažisko). Tie nájdeme na chodidle, konkrétne sa jedná o hrboľ pätovej kosti, hlavičku prvého metatarzu (priehlavkovej kosti) a hlavičku piateho metatarzu.

Tieto body spája priečna a pozdĺžna klenba. Klenby jednak chodidlo ochraňujú, ale zároveň zaisťujú pružnosť došľapu. Priečna klenba nohy vedie od hlavičky prvého do hlavičky piateho metatarzu, pozdĺžna oblúkom s dvoma lúčmi spája hrboľ pätovej kosti s druhými dvoma bodmi.

Telo ako komplexný systém

V topánkach so zdvihnutou špičkou smerujú prsty do vzduchu. Keď v nich nemá chodidlo oporu, váha sa prirodzene posúva viac do zadnej časti chodidla a priečna klenba stráca svoju funkciu. To má za následok nielen preťažovanie päty, ale kompletnú zmenu postoja.

Prenesenie hmotnosti dozadu telo vyrovnáva prepnutím kolien, vystrčením zadku a prehnutím bedrovej chrbtice. Vnútorné brušné svaly ochabujú a brucho vylieza von. V takej pozícii trpia kolená, členky, bedrá, chrbtica, ramená... Čo môže viesť od rôznych bolestí až k ich trvalému poškodeniu.

Vyvýšená päta obdobne smeruje váhu dopredu, do oblasti kĺbov a priehlavku. Opäť so sebou prináša preťaženie a oslabenie priečnej klenby, zrútenie členku, vtočenie kolien (nohy do X), pootočenie v bedrách, naklopenie chrbtice... Pôsobiace sily tiež tlačia na kosti palca, čo časom môže priniesť až vbočený palec (hallux valgus).

Ak vás teda trápi boľavý chrbát, máte slabé kolená či vypuklé bruško, možnou príčinou môže byť práve nevhodne zvolená obuv, v ktorej dochádza k nežiaducemu vychýleniu ťažiska mimo optimálneho umiestnenia.


Čo je to zero drop?

Vhodné topánky majú nulový sklon medzi pätou a špičkou, tzv. zero drop.Umožňujú oporu chodidla o všetky tri oporné body, čím dovoľujú klenbám aktívne pracovať. Od toho sa odvíja aj správna funkčnosť celého pohybového aparátu.

Zero drop je typickým znakom barefoot topánok. Preto môžeme bosotopánky odporučiť deťom už od ich prvých krôčikov, veď kedy inokedy si začať pestovať správne návyky ako od samotného začiatku chôdze. Avšak aj poškodené oblasti je možné postupne zregenerovať (len musíte chcieť začať), takže ani ženy či muži všetkého veku neurobia s prechodom na bosé topánky chybu. U nás nájdete niekoľko tisíc párov skladom a na druhý deň môžu byť u vás. S výberom vám pomôžu naše porovnávacie recenzie alebo sa s nami poraďte osobne. Tak už si konečne dajte chodidlo (prípadne aj život) do laty! :-)

Zaujímavé zdroje na tému: