Detské jarné topánky 2023

Tiež už netrpezlivo vyčkaváte na slniečko a tešíte sa na teplé jarné počasie? Poďte sa s nami pozrieť na jarné novinky, ale aj osvedčené modely, ktoré máme už niekoľko sezón! Pre uľahčenie výberu porovnávame 16 najobľúbenejších značiek detských barefoot topánok, ich tvary, proporcie, šírky, prikladáme fotky na nohe aj čo najdetailnejšie a čo najviac objektívne popisy pre správny výber.

Začnite zmeraním nohy. Aj rovnaký výrobca môže mať celoroční topánky v reále inak veľké ako zimné. A rozhodnúť sa kúpiť jednoducho o číslo väčšie, to nemusí byť vždy ideál. Prejdite si videonávod i podrobný popis ako odporúčame zmerať nohu, i ako veľký nadmerok zvoliť do dĺžky alebo šírky.

A potom už vyberajte - vyfiltrujte si potrebnú dĺžku a šírku, prečítajte si bližšie porovnanie.

Tvar podrážky

Tvar podrážky zvyčajne verne kopíruje tvar vnútorného priestoru v topánke a mal by teda reflektovať tvar nohy. Či už priestorom na prsty, mierou skosenia, zúžením v päte a pod. Pozrite sa na plôšku nohy a vyberajte topánky adekvátne tvarované, aby nebolo miesta veľmi veľa ani málo. Najväčšie úskalie u väčšiny konfekčných topánok je nedostatok miesta na palec, ale aj bosé topánky sú tvarom odlišné.

 podrážky jarních bot

Topánky vo vel. 31 sme nafotili na nohe 192 x 72 mm s priemerným priehlavkom a normálnou pätou.

dětská noha vel.31

Fare & Baby Bare

Fare sú najpriestrannejšie topánky v prstoch, ale celkom úzke v päte. Vyhovujú teda nohám do vejárika/plutvy. Podrážka je flexibilná, nie sú vysoké v priehlavku, sedia skôr na nižší/priemerný priehlavok. Stiahnu sa aj okolo užšieho členku, odporúčame na širšie nohy v prstoch s dominantným palcom a užšou pätou. Porovnali sme model radu A, ďalším variantom sú modelové rady B., táto rada sa odlišuje tým, že je mierne zúžená v prstovej časti a zdvihnutá v prstovej a priehlavkovej časti, rozdiel ale nie je markantný. Všetky ostatné parametre zostávajú rovnaké, malé odlišnosti sú iba v dĺžkach.

Baby Bare febo go sú tiež na nohu do plutvičky. V prstoch majú o pár mm menej, v päte sú porovnateľné. Rozdiel je vo výške priehlavku, majú v tejto časti topánky viac miesta a to hneď nad prstami aj potom bližšie k píšťale. Sú priestranné v špičke, vhodné aj na nohy s dominantným palcom. Dobre sa sťahujú na užší členok. Veľkým plusom je okopový pruh na špičke, ktorý chráni topánku pred okopaním.

 Baby Bare-Fare

Protetika & Jonap

Protetika Kimberly Pink sú jarnou novinkou, majú anatomicky tvarovanú špičku, neodporúčame na výrazne dominantný palec, špička sa ľahko stáča. Oproti pôvodným modelom sedia lepšie na užšiu pätu a stiahnu sa aj lepšie okolo členku, sú zároveň priestrannejšie v prstoch, takže skôr na nohu trochu do plutvičky. Podrážka je úplne inovovaná a flexibilná všetkými smermi. V päte sú ľahko pevnejšie s viacerými vrstvami kože.

Jonap Nella vyhovujú deťom so širšou nohou, ale skosenejším tvarom chodidla. Palcová strana sa veľmi mierne stáča, preto ani túto značku neodporúčame na výrazne dominantný palec. Vďaka suchým zipsom sa dobre stiahnu v priehlavku a okolo členku. Päta je pevnejšia, podrážka je mäkká a flexibilná všetkým smermi.

Protetika-Jonap

Be Lenka & Froddo

Be Lenka majú ideálny priestor pre dominantný palec aj plutvičku, majú dosť miesta aj nad prstami. Sedí na priemernú nohu s trochu vyšším priehlavkom, na úzku pätu ich dotiahnete zipsami "až na zem", ale dajú sa zastrihnúť. Pôsobia ako veľmi široké, ale trochu mätú telom, sú porovnateľné s ostatnými trochu širšími modelmi, no nie sú najširšie. Sú bez opätku.

Froddo sedí na priemerné nohy s nie veľmi vysokým priehlavkom. Je to zlatá stredná cesta, univerzálky. Hoci vyzerajú na podrážke široké v stredovej časti aj v päte, sedia krásne aj na užšej nohe. Sú anatomicky tvarované, vhodné aj na dominantný palec.Niektoré modely majú šnúrky, tie umožnia úplne ideálne dotiahnutie, ale aj varianta so suchým zipsom padne na útlejší členok. V priehlavku sú nízke, na bacuľaté nohy ich neodporúčame. Podrážka na došľape je veľmi flexibilná, kvôli presahu gumy pôsobí maličko pevnejšie, ale dajú sa stále veľmi ľahko ohýbať všetkými smermi, päta nie je vystužená. Porovnávaný model je na novej podrážke, má výraznejšiu vzorku ako pôvodná podrážka. Zároveň je táto podošva ľahko flexibilnejšia, ale pôsobí viac outdoorovo.

BeLenka-Froddo

D.D.Step & Beda

D.D.Step nadchnú flexibilitou, sú najmäkšie z porovnávaných topánok. V špičke nie sú také široké, skôr priemerné a pretože sa mierne stáča špička, neodporúčame ich na dominantný palec. Päta je spevnená. Priamo v päte je topánka celkom úzka, ale priestrannejšia je okolo priehlavku - nielen do výšky, ale aj do šírky. Oblasť v miestach suchého zipsu je celkom široká, nejdú ideálne dotiahnuť na útlej nohe. Odporúčame deťom s vysokým priehlavkom a celkovo bacuľatou nohou, ktorá nemá prsty do vejárika. 

Beda majú rovnejší tvar špičky, sú ideálne pre dominantný palec a prsty v rovine,špička nie je skosená. Sú na priemerný priehlavok a nízke modely sa dajú dobre stiahnuť na útlejší členok. Neodporúčame ich na vysoký priehlavok, na ktorý lepšie sedí členkový strih. Vo variante sú aj z brúsenej kože, alebo s pevnejším opätkom, označené OP. Porovnali sme aj jarnú novinku – športovejší dizajn (ku koncu článku).

D.D.Step-Beda

Lurchi & Tikki

Lurchi majú optimálny tvar špičky aj pre dominantný palec a užšiu pätu, sú vhodné na celkovo chudú nohu aj okolo členku. Majú skosenejší tvar špičky, flexibilnú podrážku a v päte sú len ľahko pevnejšie zosilnením vrstvy kože. Okolo členka sú príjemne zmäkčené, pre maximálne pohodlie.

Tikki sú vhodné na nohy s užšou pätou a členkom, majú tiež optimálny tvar špičky pre dominantný palec. Podrážka je 3mm, veľmi flexibilná s jemným protišmykovým vzorom. Doťahujú sa opaskom na suchý zips, gumové šnúrky sú len na ozdobu. Päta je bez vystuženia a tiež príjemne zmäkčená. 

 Lurci-Tikki 

Koel4Kids & Camper

Koel4Kids Bobby je model na podrážke korkid - pre užšie nohy s útlejším členkom. Majú anatomicky tvarovanú špičku aj pre dominantný palec. Vďaka zapínaniu na 2 suché zipsy, sa dobre doťahujú v priehlavku aj okolo členku. Majú praktický presah gumy cez okraj topánky, chránia topánku pred okopaním.

Camper sú štýlovky, krásny tradičný design, sú menej praktické kvôli nemožnosti dotiahnutia. Šnúrka je skôr ozdobná ako funkčná. Majú pekný tvar špičky, trochu mäkšiu stielku, takže sú vhodné pre deti do mesta alebo pre toho, kto nechce úplne tenkú podošvu. Aj v päte sú pevnejšie ako väčšina iných barefootových modelov.

Koel-Camper

Koel & Affenzahn

Koel4Kids Domy sú celokožené tenisky na veľmi flexibilnej podrážke. Špička je ideálne tvarovaná a je vhodná aj na dominantný palec a prsty do vejárika. Topánky sú z brúsenej kože s potlačou, majú praktické pretiahnutie podošvy cez špičku. Neodporúčame na výrazne vyšší priehlavok, sedí skôr na priemerný/nižší priehlavok. Vďaka páske na suchý zips sa dajú pekne stiahnuť aj okolo členku.

Affenzahn sú športovo - elegantné kožené topánky, do detailu prepracované. Majú anatomicky tvarovanú špičku, vhodné aj na dominantný palec. Topánky sedia na priemernú až užšiu nohu, majú ľahko vyšší priehlavok. Neodporúčame ich na veľmi útly členok a pätu. Podrážka sa síce v päte celkom výrazne zužuje, ale vrchná časť topánky nie je v tejto oblasti tak veľmi úzka. Sú skvele flexibilné a mäkké aj za pätou. Špička je z brúsenej kože, chráni tým topánku pred okopaním, zvyšok topánky z hladkej kože, ktorá je praktickejšia na údržbu.

Koel-Affenzahn

Ef barefoot & Beda

Ef majú veľmi pekne tvarovanú špičku, nie je to extrémna plutva, ale nebude utláčať ani dominantný palec. Dajú sa stiahnuť na užší členok, päta je zároveň pevnejšia ako u väčšiny barefootových topánok. Sú vyššie v priehlavku a vhodné na priemernú aj trochu bacuľatejšiu nohu. Potešia flexibilitou porovnateľnou s Fare, Beda a spol., sú maličko pevnejšie za pätou.

Beda Marcus (BF 0001/W/N/PR2) jarná novinka od výrobcu Beda, s reflexnými prvkami, hravé, výrazné farby. Sú z brúsenej kože, ako sme sa už zmienili, nízky model je ideálny pre dominantný palec a prsty v rovine, špička nie je skosená. Sú na priemerný priehlavok a nízke modely sa dajú dobre stiahnuť na útlejší členok. Neodporúčame ich na vysoký priehlavok, na ktorý lepšie sedí členkový strih. Aj tento model máme vo variante s opätkom.

Ef-Beda

Teraz už je to na Vás, filtrujte a vyberajte, ktoré budú tie pravé na jarné šantenie vonku. Pokiaľ si nebudete istí výberom, sme tu pre Vás na zákazníckej linke, chate, IG a osobne v kamennej predajni v Písku, kde Vás radi uvidíme.