Jarné tenisky a plátenky 2023

Počasie sa s nami trošku hrá a vonku to na teplé jarné dni zatiaľ nevyzerá, ale ako sa hovorí, kto je pripravený nie je prekvapený. Poďte sa s nami pozrieť na tohtoročnú ponuku detský barefoot tenisiek. Porovnali sme 16 párov tenisiek, plátenky aj sieťované.

Začnite zmeraním nohy, prejdite si videonávod aj podrobný popis ako odporúčame zmerať nohu, aj aký veľký nadmerok zvoliť do dĺžky alebo šírky.

Tvar podrážky

Líšia sa šírkou v prstoch aj tvarom. Niektoré sú rovnejšie pri palci, niektoré viac do banánu, iné do plutvičky, ďalšie sú širšie v päte.

Topánka by mala čo najvernejšie kopírovať tvar nohy, trochu miesta navyše nevadí, veľa miesta navyše môže byť na obtiaž. Pokiaľ kúsok chýba, tak to môže bolieť, ak viac miesta chýba, môže sa noha meniť podľa tvaru topánky, a to nechceme.

tvar-podrazek-barefoot-tenisek

Topánky vo veľkosti 31 sme obuli na nohu 192 x 72 mm s priemerným priehlavkom a normálnou pätou. Niektoré modely majú posunuté číslovanie a topánky, boli už na dĺžku tesné.

detska-noha

Froddo & Protetika

Froddo tenisky sedia veľa deťom, sú to také univerzálky. Vyberať môžete z 2 variant, tenisky vyfotené na nohe sú označené G3130229 - sú vegánske z organickej bavlny, majú podšívku z mikrovlákna a vyberateľnú antibakteriálnu stielku. Vďaka použitým materiálom sú ľahké, vzdušné a pohodlné, majú polstrovanie okolo achilovky. Plátenky označené G1700355, sú priedušné, hrubšia tkanina nemá podšívku, suchými zipsami ich stiahnete na nižší priehlavok, len veľmi ľahko odstávajú okolo členkov/za pätou, kde nie sú vypolstrované. Deti, ktoré sú citlivejšie, môžu topánky aj ľahko drieť, nie sú v tomto mieste zmäkčené. V päte je ešte jedna vrstva materiálu, sú ale napriek tomu mäkké, bez opätku. Podrážka je mierne tuhšia, stielka je vyberateľná a prstová časť priemerne široká, anatomicky tvarovaná. Oba modely sú vhodné na jarné teplé dni.

Protetika Roby brown sú pohodlné textilné tenisky, tento model je z novej kolekcie 2023. Majú anatomicky tvarovanú špičku, neodporúčame na výrazne dominantný palec, špička sa ľahko stáča. Vďaka suchým zipsom sa dajú dobre stiahnuť v priehlavku a okolo užšieho členku. Tenisky sú bez opätku, ale vďaka viacerým vrstvám látky, sú pevnejšie a držia tvar. Modely na novej podrážke s vylepšenou anatomicky tvarovanou špičkou nájdete pod názvami Roby Brown, Roby Fuxia, Roby Green a Roby Denim.

Froddo-Protetika

Ef & Pegres

Ef Barefoot Monde sú textilné tenisky, majú priestrannú anatomicky tvarovanú špičku, vhodné aj na dominantný palec. Tvarovo sedia aj na nohu v tvare plutvičky, dajú sa dotiahnuť suchým zipsom okolo užšej päty. V päte sú vystužené nie úplne pevným opätkom, okolo členku majú mäkké polstrovanie.

Česká novinka, z kategórie udržateľná obuv, pochádza z dielne Pegres. Plátenky BF57U vyrobené z recyklátu a bavlny majú skvelé proporcie, priaznivú cenu, veľkosti do 36. Sedia na nohy v tvare plutvičky, pásiky na suchý zips sa dajú pekne stiahnuť aj okolo užšieho členku. Majú pogumovanú špičku proti okopaniu, sedia na priemerný/nižší priehlavok.

Ef-Pegres

D.D.Step & Beda

D.D.Step 329 Royal Blue (073) sú veľmi mäkké, flexibilné topánky. Tento rad má anatomicky tvarovanú prstovú časť, sedí aj na dominantný palec. Vo veľkostiach 20-25 sú bez opätku, od veľkosti 26 majú už opätok. Sedia na priemerné/širšie nohy, aj vyšší priehlavok, nedajú sa stiahnuť na nízky priehlavok a útle päty. Textil je priedušný.

Beda majú veľmi rovnú palcovú časť a obujú aj dominantný palec. Tento model nie je veľmi vysoký v priehlavku, neodporúčame ich teda na vyšší priehlavok. Päta nie je vystužená, ale vyrábajú sa aj modely s opätkom, v názve značené OP, tie sú potom spevnené. Stielka je vyberateľná a vrchný materiál je textil s priedušnou podšívkou. Sú teda pomerne vzdušné, ale modely zo sieťoviny sú ešte priedušnejšie, strihom totožné. Vďaka vystlaniu v päte sú pohodlné a dobre sa stiahnu aj na trochu užší členok. Podošva je veľmi flexibilná.

D.D.Step-Beda

Protetika & Affenzahn

Protetika Roby Grey sú za skvelú cenu, materiál je obdoba džínsoviny, teda silnejšia textília s textilnou podšívkou. Nie sú tak priedušné ako napr. Vivo, kde sú v látke de facto dierky. Okolo päty sú pekne vypolstrované, to zaistí väčšie pohodlie. Stielka je vyberateľná a podošva po celej dĺžke veľmi flexibilná. Na palcovej strane sú topánky rovné, nestáčajú sa, vhodné teda aj na dominantný palec. Päta je ľahko pevnejšia, suchými zipsami sa dajú tenisky celkom utiahnuť, na útly členok a nízky priehlavok ich ale dostatočne nestiahnete. Tento model je z pôvodnej kolekcie, vyššie sme porovnali model na novej podrážke s vylepšeným tvarom.

Affenzahn odporúčame na užšie nohy. Majú pekný tvar špičky aj na dominantný palec, ale užšie nohy. Podošva je skvele ohybná, jedna z najflexibilnejších, päta nespevnená, stielka všitá. Dajú sa stiahnuť na užšiu pätu a nižší priehlavok, ale celkovo je priehlavok trochu priestrannejší, útle nohy musia dosť doťahovať. Materiál je priedušný.

Affenzahn-Protetika

3F & Fare

3F 3BE29/14 ružovo šedé majú ľahko posunuté číslovanie, na fotenej nohe je veľ. 31 teda takmer bez nadmerku. Táto značka je veľmi priestranná, ako v prstoch, tak nad prstami, aj v priehlavku a členku. Vďaka pásikom sa dajú dobre dotiahnuť, ale pásiky sú potom takmer až na zemi, sedia na celkovo bacuľatejšiu nohu. Flexibilitou sú porovnateľné s Fare. Tenisky sú bez opätku, s vyberateľnou stielkou, tkanina je textil, silnejší, nie toľko priedušný.

Fare 5211404 sú plátené tenisky s koženou špičkou, úplne flexibilné po celej dĺžke. Majú ideálny tvar špičky, optimálny pre široké nohy, dominantný palec. V päte sú pevnejšie, aj keď v päte sedia dobre, okolo členku ľahko odstávajú. Sedia na priemerný/vyšší priehlavok, vďaka pásikom sa dobre stiahnu aj na nižší priehlavok, ale pásiky sú potom takmer až na zemi. Stielka je vyberateľná.

Fare-3F

Merrell & Vivobarefoot

Merrell Trail Glove 7 A/C Grey/Coral vegan sú priedušné, outdoorové, protišmykové tenisky. Odporúčame ich na úzke nohy, tento nový model má oproti starším modelom úzku špičku, na palcovej strane sa rýchlo stáča, palec tak nemá ideálny priestor.

Vivobarefoot Primus Trail sú tenisky z priedušnej sieťoviny a recyklovaných plastov, Sú veľmi vzdušné, jedny z najpriedušnejších. Skvele kombinujú priedušnú časť v priehlavku a na strane topánky s olemovaním tesne nad podrážkou, aby sa do topánky nedostal ľahko piesok. Zaväzovanie zaisťuje rýchloupínací mechanizmus v kombinácii s pružnou šnúrkou. Vďaka multiterénnej tenkej podrážke sa hodí na akýkoľvek povrch. Sú priestranné v špičke, vhodné na priemerné nohy, vejárovitý tvar chodidla a dominantný palec. V päte sú mäkké, sedia aj na užšiu pätu, stiahnu sa aj na útlejší členok.

 Merrell-Vivobarefoot

Reima & Koel4Kids

Reima tenisky sú jarnou novinkou, veľmi milo nás prekvapili, sú ako papučky, ľahké, mäkké, flexibilné všetkými smermi. Majú priestrannú anatomicky tvarovanú špičku, vďaka pružnej šnúrke sa ľahko obúvajú. Pri palci sa maličko stáčajú, sú guľatejšie, ale vrchný materiál je veľmi pružný a nekrčí prsty k sebe. Sú z priedušnej pružnej pleteniny, pekne sa prispôsobia nohe, sedia aj na vyšší priehlavok, vďaka elasticite materiálu, odporúčame menší nadmeriek ako u pevnejších topánok. Sedia na priemerné/širšie nohy, vyslovene na útly členok ich neodporúčame. Majú vyberateľnú stielku, môžu sa prať v práčke v pracom sáčku na jemný program 30 °C.

Koel4Kids sú plátené tenisky na podrážke typu Bernardinho, plátený zvršok aj podšívka sú vhodné na jar/leto. Špička má inovovaný tvar, sedí na dominantný palec, prsty do vejárika, prstová časť nie je tak skosená a sedí aj na rovnejšie prsty. Vďaka suchým zipsom sa dobre regulujú v priehlavku a doťahujú okolo členku, sú vhodné na priemerné nohy v tvare plutvičky, aj vyššie priehlavky. Podrážka má protišmykovú vzorku. Modely s jedným suchým zipsom a šnúrkou sú na nižšie priehlavky.

Koel-Reima

Pegres & Vivobarefoot

Pegres majú skvelý tvar v prstovej časti aj na dominantný palec a plutvičku. Podrážka je flexibilná, ale trochu tuhšia ako Vivo. Kombinácia kože a priedušnej tkaniny zaistí priedušnosť. Dotiahnuť sa dajú gumovou šnúrkou so zipsom. V päte sú maličko pevnejšie, nie vyložene tuhé a sedia lepšie na úzky členok ako Vivo. Stielka je vyberateľná.

Vivobarefoot sú oproti Pegres maličko voľnejšie v päte a zároveň mäkšie, nie sú vôbec vystužené. Materiál kombinuje recyklované PET, ktorý chráni topánku v namáhaných častiach, s veľmi priedušnou tkaninou. Perforácia na tomto materiáli je väčšia ako u Pegresiek, sú teda vzdušnejšie. Stielka nie je vyberateľná. Suchý zips je, ale celkom dole na priehlavku a dotiahnutím veľmi neovplyvníte oblasť okolo členkov.

Pegres-Vivobarefoot

 Na nohe

 

Prajeme správny výber a vhodné počasie na tenisky. Pokiaľ si predsa len nebudete istí výberom, sme tu pre Vás na zákazníckej linke, chate, FB, IG a osobne v kamennej predajni v Písku, kde Vás radi uvidíme.