Topánky do posilňovne

Jóga, pilates, spinning, crossfit, powerlifting, či už mierite do fitka za akoukoľvek aktivitou, alebo len chcete v domácej telocvični trochu nabrať silu, správna obuv vám môže výrazne napomôcť so zlepšením výkonu.

Iste, na jógamatku rozhodne naboso, nech funguje prepojenie so zemskou energiou. Naopak, ak sa venujete silovému trojboju profesionálne, máte predpísanú špeciálnu obuv na vzpieranie. Pre všetky ostatné prípady sa hodí zamyslieť: Čo od svojich fitness topánok očakávate?

Topánky na cvičenie

Stabilný kontakt s podlahou

Správna technika cvikov sa odvíja od stabilného postoja, ktorý je najúčinnejší v prirodzenej pozícii. Teda keď je váha rozložená do všetkých troch oporných bodov chodidla (na hrboli pätovej kosti, hlavičke prvého a piateho metatarzu), pričom drobné výkyvy vyvažujú vejárovito roztiahnuté prsty.

Zatiaľ čo penové bežecké topánky tlmia nárazy dopadu pri behu, pri posilňovaní sa rozhodne nehodia. Tam sa potrebujete čo najviac priblížiť podlahe, aby ste sa o ňu mohli pevne zaprieť a tlačiť činky opačným smerom, teda nahor.

Naopak barefoot topánky vám v takej chvíli prídu vhod, pretože vďaka svojej tenkej a flexibilnej podrážke umožňujú lepšie vnímanie polohy a prirodzenejší pohyb vašich nôh. Rovná podrážka v päte a špičke zaisťuje správne (a o trošičku nižšie) umiestnenie celkového ťažiska tela.

Trénovanie svalov

Ak ste zvyknutí na pevné topánky, v ktorých členky držia ako prikované, možno vám poskytnú oporu pri silových cvikoch, ale noha samotná v nich zleniveje. Keď oproti tomu musia v bosotopánkach aktívne zapájať všetky svaly a šľachy, dochádza k prirodzenému tréningu klenbyposilňovaniu stabilizačného systému.

Tým rozhodne nemyslíme, že by noha mala v topánke plávať. Naopak, pri nedostatku opory by mohlo dôjsť aj k nežiaducemu posunu a zraneniu, takže si vždy pevne uviažte šnúrky. Na druhej strane bosé topánky poskytujú širší priestor v špičke, kde sa môžu prsty konečne naplno zapojiť.

Sloboda pre prsty prináša slastný pocit pohodlia, takže určite vyskúšajte. Možno sa však radšej vrhnite do intenzívneho cvičenia postupne, nech si zvyknete na nový druh obuvi. Maratón tiež nejdete bežať bez predchádzajúceho tréningu.

Ochrana a bezpečnosť

Možno si poviete, zvlášť pri domácom cvičení, že je najprospešnejšie posilňovať kompletne naboso. Na jednej strane to má svoje plusy, ale nesmieme zabúdať na predchádzanie možným rizikám.

Pri intenzívnom výkone sa chodidlo veľmi rýchlo spotí. Pri výpade či inom prudkom pohybe potom aj na špeciálnej podložke hrozí podkĺznutie a pád či ešte horšie natiahnutie či natrhnutie svalu. Kvalitná protišmyková podrážka udrží nohu na mieste.

Nemusí sa ani jednať o topánky, obdobne dobre poslúžia napríklad ponožkotopánky, ktoré vám navyše ušetria veľa miesta v športovej taške. V nich sa tiež môžete voľne prechádzať telocvičňou bez toho, aby ste sa museli obávať šliapnutia na niečo ostré či prílišné zašpinenie chodidiel.

Aspoň do chvíle, kým vám na prsty dupne nejaký svalovec či spadne činka. Ale v takom prípade by vás ochránili iba staré dreváky, ktoré vám do telocvične rozhodne neodporúčame. Zato vhodné barefooty vám určite odporučiť môžeme. Ak si nie ste istí, ktoré vybrať, neváhajte sa na nás obrátiť so žiadosťou o radu.