Ako merať...? Akú vziať...?

Každý má iné očakávania, preferencie, každá noha je iná... my vám každopádne radi odporučíme a poradíme podľa našich skúseností. Ako sa na nás môžete obrátiť?

 • v pracovné dni 8-17 nás zastihnete na chate na webových stránkach
 • pošlite nám email na shoes@littleshoes.sk
 • zavolajte nám v pracovné dni 8-17 na tel. 773 00 10 80
 • zastihnete nás na IG i FB (littleshoescz) 

Zvážte, kde a čo budete v topánkach robiť, aké bude počasie a všetko si vyfiltrujte pre jednoduchší výber. V popisoch potom nájdete detailné informácie o konkrétnom modeli aj viac fotiek pre lepšiu predstavu o vzhľade topánky. Aby ste vybrali správne a mali pekné dni v topánkach z Little Shoes!

Ako správne zmerať nohu?

Nie sú tridsiatky ako tridsiatky. Číslovanie berte orientačne - každý výrobca má iné rozmery topánok a hoci zaobstaráte topánky o číslo väčšie, môžu byť napríklad aj o pár milimetrov menšie.

Dvakrát meraj, raz objednávaj. Zmerajte teda nohu a vyfiltrujte si podľa reálnych vnútorných rozmerov topánky, ktoré budú dĺžkou aj šírkou ideálne.

 měření dětské nohy

Ako čo najlepšie zmerať nohu doma?

Je viac možností. Z nášho pohľadu je presné, jednoduché a bez potreby špeciálnych pomôcok zmeranie nohy pri pevnej zarážke.

Pozrite sa na 2 minútové video alebo si prečítajte naše odporúčania:

 • merajte bosú nohu, plne zaťaženú (v ľahu/v sede je chodidlo obvykle o pár mm kratšie/užšie)
 • pokiaľ to ide, zmerajte obe, môžu sa líšiť
 • dajte pätu k zarážke a pred najdlhším prstom (obvykle palec alebo druhý prst) urobte značku, ceruzku držte kolmo k papieru
 • dĺžku zmerajte pravítkom či krajčírskym metrom od stredu päty k najdlhšiemu miestu
 • podobne zmerajte šírku - palcovú stranu chodidla dajte k zarážke a v najširšom mieste označte

Obkreslenie nohy - časté ale obvykle nie veľmi presné, pretože sklonom ceruzky urobíte obrovský rozdiel, pokojne 1 cm. Pokiaľ budete obkresľovať, strážte si sklon ceruzky.

měření nohy obkreslením

Aký je správny nadmerok?

K získaným rozmerom pridáme nadmerok, teda rezervu na odvinutie kroku a rast.

co znamená nadměrek

 • optimálne sú u detí topánky väčšie o 3-6 mm a u dospelých o 5-7 mm
 • topánky sú malé, pokiaľ v nich nie je aspoň 3 mm rezerva
 • u detí kupujeme topánky navyše s priestorom na rast, preto obvykle nadmerok okolo 12 mm
 • prsty sa nesmú v topánke tlačiť k sebe, preto berieme topánky širšie ako nohu, ideálne o 2-5 mm
 • podstatný je tvar prstovej časti, aby zodpovedal tvaru chodidla
 • dĺžka chodidla (napr. 207 mm) + nadmerok 9-14 mm = ideálna vnútorná dĺžka novej topánky pre dieťa, teda 216-221
 • šírka chodidla (např. 80 mm) = ideálna vnútorná šírka topánky aspoň 81 a viac

Zohľadnite vek, spôsob chôdze aj typ topánky

 • začínajúcim chodcom nekomplikujeme neistú chôdzu väčšou topánkou a minimalizujeme nadmerok pri prvých topánočkách na 5-9 mm aj za cenu potreby čoskoro capačky alebo topánky vymeniť.
 • aktívni chodci, ktorí už viac ako 3 mesiace samostatne chodia, zvládajú obvykle nadmeriek nadmerok 10-12 mm. Dôležité je, aby chodili prirodzene, nezakopávali a nevtáčali špičky (šmatlať), nešúchali nohami.
 • zimné topánky môžete vziať s rezervou až 15 mm vzhľadom na silnejšie ponožky
 • sandále a balerínky s nadmerkom do 10 mm
 • u dospelých je nadmerok veľmi individuálny, dajte na vlastný dobrý pocit, ale určite nechajte pred prstami aspoň 4-5 mm miesta, na beh či do trekových a zimných topánok sa nebojte nadmerku 7-10 mm

různé druhy bot a nadměrek

Výber vhodných topánok

Pre výber vhodných topánok na e-shope použite filter dĺžky a šírky. U topánok uvádzame nami namerané vnútorné rozmery jednotlivých výrobcov a modelových rad.. eshop s filtrem s vnitřní délkou boty

Filtrovať môžete aj podľa ďalších parametrov - typ topánky, farba, výrobca, materiál a pod.

Topánky pre vás premeriavame meradlom Plus 12 a šírku digitálnym Clevermessom (uvádzame reálny vnútorný rozmer bez nadmerku, ten si k dĺžke nohy pripočítajte sami podľa potreby)

měření boty 

Ďalšie proporcie chodidla - nebojte sa nás opýtať

Výška priehlavku, útly členok, noha do plutvičky, dominantný palec...Nie sú presné kritériá, čo je nízky, čo priemerný a čo vysoký priehlavok, ani čo je úzka a čo už široká noha, a či je palec dominantný, keď je o 3 mm dlhší ako ukazovák...

Ostatné parametre preto považujte za orientačné a pokiaľ viete, že v porovnaní so susedovým Janíčkom má nohu širšiu a s vyšším priehlavkom, bude mať asi nohu skôr širšiu. Pokiaľ topánky uťahujete, že má suché, zipsy až na zem, asi bude mať útlejšie členky a nízky priehlavok. Skúste toto posúdiť len tak, sedliackym rozumom, okuknutím ostatných, skúsenosťou, keď obúva dieťa topánky, či je problém sa do nich dostať alebo ich dostatočne utiahnuť alebo nám pokojne pošlite fotky, spojte sa s nami na chatu a my vám povieme aj náš názor.

Medzi veľkosťou

Ak ste medzi veľkosťou a nadmerok vychádza raz 8 mm a druhýkrát 15 mm - môžete sa pozrieť po inej značke, kde je číslovanie možno o kúsok posunuté a dostanete sa bližšie k ideálnym rozmerom.

Alebo sa musíte rozhodnúť - v 8 mm sa bude dieťaťu chodiť ideálne, ale nie je v topánke veľká rezerva pre rast a teda budete topánky skôr musieť vymeniť za iné. Málo nosené topánky predáte za rozumnú cenu na bazáre. Odporúčame zvoliť aj menší nadmerok ku koncu sezóny (január pri zimných topánkach, máj u papučí, august sandále a pod.), pokiaľ málo nosené topánky unesie súrodenec a pod.

Väčší nadmerok je istota, že topánky máte na niekoľko mesiacov, ale overte si, ako to dieťa zvláda. Niektorí chodia aj vo veľkých topánkach veľmi dobre, iní kvôli veľkej rezerve menia pohybový vzorec a nejde im prirodzene pohybovať sa.

Keď je všetko úzke

Nezúfajte z veľmi širokej nohy... Pokiaľ sa jedná o začínajúceho chodca, s vekom sa noha väčšinou skôr vytiahne, tukový vankúš na bacuľatom priehlavku sa vytratí a počas 2.-3. roku života dieťaťa sa noha proporčne môže veľmi zmeniť.

Aj väčšie deti ale mávajú napriek tomu široké nohy tak, že aj najpriestrannejšie barefootové topánky nie sú dostatočne široké. V takom prípade je možnosť nechať si ušiť topánky na mieru, čo je ale trochu zdĺhavé a ak ideálne nesedia, tak komplikované. Ale nebojte, pokiaľ sa jedná o pár mm, tak to, že je topánka napríklad o 3 mm užšia ako noha ešte neznamená, že ju deformuje. Keď je prstová časť dobre tvarovaná a okraj topánky sa nohy dotýka alebo len veľmi jemne tlačí na kožu, ešte to neznamená, že vyslovene tlačí prsty cez seba a nohu deformuje. Podstatnejšia je dĺžka topánky a priestor v prstovej časti.