Recenzie (viac menej) barefoot gumákov

Počasie nás nezastaví!

Gumáky sú detské must have, pretože mlákam sa deti nevyhýbajú, naopak. Jumping muddy puddles je dokonalá zábava, len pre niekoho príležitostná, keď zaprší a ide sa po daždi vyvetrať, pre niekoho z lesnej škôlky, zo statku či lúky za domom, každodenné. Alebo ich unosia v horúcich letných dňoch, keď už 2 hodiny stavajú priehradu v horskom potôčiku.

Membránové topánky sú síce vodeodpudivé, ale len gumáky sú 100% vodeodolné.

Pre všetkých priaznivcov bosotopánok majú Koel4kids skvelú novinku. Gumáky, ktoré by som s pokojným svedomím nazvala barefootové, a spolu s Bundgaard sú v obľube nielen vďaka skvelému tvaru špičky. Pozrite sa na detailné porovnanie najpredávanejších 6 značiek gumoviek.

Veľkosť

Zmerajte nohu, napríklad podľa nášho videonávodu. 

Nadmerok odporúčame klasikých 10-13 mm. Teda k dĺžke nohy pripočítajte 1-1,3 cm a využite na webe filter na dĺžku a šírku nohy.

Len kritérium prirodzenej chôdze pre posúdenie veľkosti nie je ideálne, pretože úprimne povedané, v gumákoch nikto nechodí úplne pekne. Topánka sa nedá na nohu dotiahnuť, takže v podstate nikdy nesedí tak dobre ako topánky na suché zipsy alebo šnúrky. Nepreháňajte preto nadmerok, aby sa gumovka pri chodení nevyzúvala.

Tvar podrážky

Bundgaard a Koel4kids majú skvelý tvar prstovej časti, nestáčajú sa na palcovej strane a poskytujú komfort aj deťom s dominantným palcom a nohou do plutvičky. Bundgaard sú na palcovej strane až rozširujúce sa, ľahko do banánu, teda ideálne aj na nohu, kde palec až akoby „vybočuje“ od ostatných prstov, Koel sú pri palci rovné. Celková šírka v špičke aj v päte je ale porovnateľná. vBisgaard a Viking nie sú vhodné na dominantný palec, sú užšie v päte aj v prstovej časti a najmä nie ideálne tvarované, pri palci sa zužujú. Crocs majú tvar vhodnejší na dominantný palec ako Demar alebo Viking a Bisgaard, ale materiál, z ktorého sú vyrobené (eva pena) je celkom silný a hoci pôsobí priestranne, tak vo vnútri toľko miesta nie je. Stielka Demar a Crocs nie je vyberateľná, nie je teda porovnaná na fotke.

Fotky veľkostí 31 EU na nohe cca 195 x 72

 

Přehled podrážek u holínekPorovnání stélek

 Fotky velikostí

Koel a Bundgaard

Proporciami veľmi podobné, sedí na podobný typ nohy. Nie sú ani jedny výrazne širšie v prstoch alebo užšie v päte, podobne sú na tom aj šírkou v lýtku. Malý, nevýrazný rozdiel, je vo výške nad prstami, Koel sú o trochu vyššie a preto teda môžu maličko viac vyhovovať deťom s bacuľatejšou nohou, zatiaľ čo Bundgaard s útlejšou, pretože do výšky je v nich nepatrne menej miesta.

Najzásadnejší rozdiel vidím v podrážke, ktorá je u Koel úplne rovná, síce s trochu protišmykovou vzorkou, ale keď topánku postavíte, stabilne stojí na podložke/zemi. Bundgaard sa ľahko hojdajú do strán. Samozrejme, že v prírode nie je ideálne rovný povrch, takže všetko musí riešiť členok, ale Koely v tomto považujem za lepšie riešené. Podrážka je u Koel aj trochu mäkšia v pozdĺžnom ohybe, v smere chôdze mi príde ohybnosť porovnateľná.

Bundgaard sú o trošičku vyššie, v dobách, kedy som sa brodila celé dni v potoku by som bola za každý centimeter do výšky vďačná. Bundgaard ale nájdete aj vo variante nízkej, odporúčam ich najmä na bežnejšie chodenie, vyzerajú pekne a moderne, sú fajn aj pre najmenších - deťom, čo chodia len pár mesiacov, sa v nízkych lepšie pohybuje.

Obe značky majú reflexné prvky, Bundgaard navyše pútko.

Od Koel prišlo veľa párov s kozmetickými vadami, najčastejšie sa niekde lúpe potlač, logo či reflexné prvky sú nakrivo, zakončenie gumovky nie je rovné, ale zvlnené. Na správnu chôdzu defekty nemajú vplyv a kto chce ušetriť, vyberte si 2. akosť Koel.

Koel a Bundgaard

Viking a Bisgaard

Sú fajn na útlejšiu nohu, kto v Bundgaard a Koel nezvláda dobre chodiť, pretože v nich „pláva“, sú Viking a Bisgaard celkovo o trochu užšie v priehlavku aj v prstoch. Aj keď tvar špičky nie je ideálny, tak práve vďaka užšiemu strihu v nich deti obvykle lepšie chodia, nevyzúvajú sa im. Topánky sú obdobne ohybné. Viking majú veľa modelov nižších so zaväzovaním, deti v tomto strihu prirodzenejšie chodia. Bisgaard považujem za veľmi vydarené dizajnom, krásna vkusná potlač v kombinácii s koženým pútkom nadchne priaznivcov detskej módy.

Viking a Bisgaard

Demar a Crocs

Gumáky, ktoré nie sú z kaučuku/gumy, ale eva peny, tá je ľahká a dobre termoizolačná. Demar nemajú optimálny tvar v špičke, tá je guľatá, ale celkom priestranná, takže noha obvykle nie je stlačená. Demar poskytujú ideálny pomer výkonu a ceny. Sú to odolné topánky, súčasťou je merino vyberateľná vložka, taká ponožka, ktorá hreje a dajú sa tak nosiť aj ako snehule. Topánky majú zaväzovanie na okraji a nevniká do nich sneh. Sú na mohutnejšej podrážke, ale tá ide silnejším stlačením ohnúť. Po vybratí "merino ponožky" sú topánky priestrannejšie, uvádzame rozmery s vložkou aj bez. Crocs sú módnou záležitosťou, dizajnom atraktívne gumáky s pekne tvarovanou prstovou časťou sú ale na pomerne mohutnej a nie veľmi flexibilnej podrážke, tá je silná a pozdĺžne úplne tuhá, v smere chôdze čiastočne flexibilná. Materiál eva je veľmi ľahký, Demar aj Crocs vážia minimum.

Crocs a Demar

Na nohe

Pozrite sa na video, kde sme obuli porovnávané značky - aj keď bohužiaľ u gumákov sa ťažko ilustruje, ako sedia....

 

Váha

Rozdiely sú pomerne markantné. Demar sú suverénne najľahšie, Crocs vďaka rovnakému materiálu len mohutnejšej vrstve sú tiež veľmi ľahké. Ostatné gumáky sú z gumy a teda ťažšie.

Hmotnost holínek - přehled